Rasyonel tip Bernstein operatörleri ile yaklaşım
Approximation by Bernstein type rational functions
- Tez No: 165914
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAYAT İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill RASYONEL TİP BERNSTEIN OPERATÖRLERİ İLE YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) Mehtap UNSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu tezde C. Balâzs 'm (10)“Approximation by Bernstein type rational functions”, C. Balâzs ve J. Szabados 'in (12)“Approximation by Bernstein type rational functions II”ve C. Balâzs 'in (11)“Approximation by Bernstein type rational functions on the real axis”isimli makaleleri incelenerek aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. [0,oo) da sürekli olan ve üstel büyüme hızına sahip fonksiyonlar için rasyonel tip Bernstein operatörleri tanımlanmış ve [0,oo) un sonlu bir alt aralığında operatörün yaklaşım özellikleri araştırılmıştır. 2. [0,oo) da düzgün sürekli olan fonksiyonlar için rasyonel tip Bernstein operatörleri ile yaklaşım hızı üzerine teoremler incelenmiş ayrıca Voronowskaja tip asimptotik yaklaşım teoremi verilmiştir. 3. Rasyonel tip Bernstein operatörlerinin reel eksende bir modifikasyonu tanımlanarak bu operatörlerin reel eksende sürekli fonksiyonlara yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bilim Kodu :403.03.01 Anahtar Kelimeler : Rasyonel tip Bernstein polinomları, süreklilik modülü, yaklaşım hızı, asimptotik yaklaşım Sayfa Adedi :64 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Nurhayat İSPİR
Özet (Çeviri)
IV APPROXIMATION BY BERNSTEIN TYPE RATIONAL FUNCTIONS (M. Sc. Thesis) Mehtap UNSAL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this thesis we investigate the papers entitled“Approximation by Bernstein type rational functions”,“Approximation by Bernstein type rational functions II”,“Approximation by Bernstein type rational functions on the real axis”, written by C. Balâzs (10), C. Balâzs ve J. Szabados 'in (12), C. Balâzs (11) respectively. The following results are obtained. 1. The approximation properties of the continuous functions defined on [0,oo), having exponential growth at infinity.are investigated by Bernstein type rational operators. 2. The theorems are investigated on the rate of convergence of Bernstein type rational functions in the space of uniformly continuous functions in [0,oo) and the Voronowskaja type asymptotic approximation theorem is given. 3.The modified Bernstein type rational operators are defined and investigated the approximation properties on the real axis. Science Code :403.03.01 Keywords : Bernstein type rational functions, asymptotic approximation, modulus of continuity Page Number :64 Adviser :Assoc. Prof. Dr. Nurhayat İSPİR