Çimento harçlarının porozitesinin bilgisayarlı tomografi ile belirlenmesi
Determination the porosity of cement mortar by computerized tomography
- Tez No: 165913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İİİ ÇİMENTO HARÇLARININ POROZİTESİNİN BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ İLE BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İlker TEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bilgisayarlı Tomografi (BT) malzeme biliminde detaylı verilerinden dolayı araştırmacılar tarafından tercih edilmektedir. Bu deneysel çalışmada, çimento harçlarının boşluk yapısının BT yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çimento harç karışımlarında PÇ 42.5 çimentosu yerine ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında volkanik tüf (VT) ikame edilmiştir. Böylece 16x4x4 cm boyutlu harç numuneler oluşturulmuştur. Hazırlanan harçlar 100 günlük laboratuar kürü sırasında 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 21, 28, 42, 70 ve 100. günlerde BT ile görüntülenmiştir. Numunelerin görüntü analizleri yapılarak poroziteleri belirlenmiştir. Poroziteleri belirlenmiş olan çimento harçları, 28 ve 100 gün sonunda kırılarak basınç dayanımları bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, VT ikamesi arttıkça basınç dayanımının ve aynı zamanda porozitenin düştüğü görülmüştür. Sonuçta BT tekniği çimento harçları üzerinde uygulanması zor ve pahalı ancak hassas ölçüm ve ayrıntılı verilerinden dolayı kullanılabilir olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 714 Anahtar kelimeler : Çimento Harcı, Volkanik Tüf Tozu, Porozite Bilgisayarlı Tomografi (BT), Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION THE POROSITY OF CEMENT MORTAR BY COMPUTERIZED TOMOGRAPHY (CT) (M.Sc. Thesis) İlker TEKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Computerized Tomography (CT) is preferred by researchers in material science because of the detailed information it provider. In this experimental research, it was aimed to determine the pore structure of cement mortar using the CT method. Volcanic pumice (VP) was used in cement mortar at 5, 10, and 15 percent by weight to replace PC 42.5 cement. By this way mortar specimens at 16x4x4 cm. were prepared. During the curing period of 100 days, images of the specimens were obtained by CT in 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 21, 28, 42, 70 and 100th days. Pore structures of the samples were determined by analyzing the samples. As a result of the investigation, compressive strength and porosity was seen to decrease when the VP replacing ratios were increased. Furthermore, CT technology is determined to be difficult and expensive to apply on cement mortar, but to be useful due to ite sensitive measurement ability and detailed outputs. Science Code : 714 Keywords : Cement Mortar, Volcanic Pumice Powder, Porosity Computerized Tomography (CT), Page Number : 118 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ