Türkiye'nin ulaştırma politikalarının Avrupa Birliği sürecine uyumu bakımından irdelenmesi
Examination of Turkey's transportation policy due to adaptation of European Union
- Tez No: 165919
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
TÜRKİYE'NİN ULAŞTIRMA POLİTİKALARININ AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNE UYUMU BAKIMINDAN İRDELENMESİ (Doktora Tezi) Dilek DOĞANER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Avrupa Birliği Ulaştırma Politikası, tek pazarın işlemesi ve gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, ekonomik ve sosyal bütünleşmenin güçlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Zaman içinde gittikçe artan trafik yoğunluğu, hizmetlerin kalitesinde bozulma, çevresel etkiler, trafik güvenliğinin tehlikeye girmesi ve bazı bölgelerin ulaşım ağının dışında kalması ulaşım konusunda yeni politikaları gerekli kılmaktadır. Türkiye 10-11 Aralık 1999 Helsinki Zirvesinde Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak ilan edilmiştir. Adaylık süreci, Avrupa Birliğine uyum için önemli çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda ulaştırma konusu üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisidir. Çünkü Avrupa Birliği'nin Ulaştırma Politikaları oldukça kapsamlı, detaylı ve geniştir. Ulaştırma yapısını yenilemek ve güçlendirmek önümüzdeki günlerde Türkiye'nin üzerinde önemle durması gereken en önemli konulardan birisidir. Bu çalışmada Türkiye ve Avrupa Birliğine üye ülkelerin Ulaştırma Politikaları incelenmiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler arasındaki yeri ulaştırma yapısını belirten seçilmiş değişkenler itibariyle istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi IS26.00.00 Avrupa Birliği, Ulaştırma Politikası, Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler. 181 Yrd. Doç Dr. Adnan Sözen
Özet (Çeviri)
m EXAMINATION OF TURKEY'S TRANSPORTATION POLICY DUE TO ADAPTATION OF EUROPEAN UNION (Ph. D. Thesis) Dilek DO?ANER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT European Union Transportation Policy was established in order to strengthen economic and social integration as well as to contribute common market progress and its development. There is need to develop new transportation policies due to ever increasing traffic congestion, lack of quality in the services, environmental factors, traffic security risk and isolation in some regions from the main transportation network. Turkey was announced as a candidate member in Helsinki Summit in December 10-11,1999. Candidate process in adaptation to European Union makes it necessary to to take important arrangement. In this respect, transportation is one of the most important subjects to be taken into account. Because the transportation policy of European Union is comprehensive and detailed.Reorganizing and strengthening the structure of Turkish transportation is one of the most important subject to be taken into account recently. In this study transportation policy of Turkey and European Union member countries are examined and the position of Turkey among European Union countries is analysed statistically by selected variables.IV Science Code : 626.00.00 Key Words : European Union, Policy of Transportation, Multivariate Statistical Methods Page Number : 181 Adviser : Assist. Pr. Adnan SÖZEN