Anahtarlamalı relüktans motorun genetik uyarlamalı denetleyici ile hız denetiminin gerçekleştirilmesi
Implementation of speed control of a switched reluktance motor with genetic adaptive controller
  1. Tez No: 165918
  2. Yazar: TUNCAY YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS, Y.DOÇ.DR. MUHAMMED AKCAYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ANAHTARLAMALI RELÜKTANS MOTORUN GENETİK UYARLAMALI DENETLEYİCİ İLE HIZ DENETİMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Tuncay YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Anahtarlamalı Relüktans Motorlar (ARM) ayarlı hız uygulamaları ve servo sistemler için endüstrisinde gittikçe artan bir ilgiye sahiptirler. ARM'nin en önemli karakteristiği, motor manyetik devresinin, rotor pozisyonu ve faz akımlarına göre doğrusal olmamasıdır. Bu yüzden, ARM çıkışında yüksek performans sağlamak için, klasik denetleyiciler yeterli olamamaktadır. Denetim sisteminin uyarlanabilir yapıya sahip olması ile sürücü sisteminin, parametre değişimlerinden ve bozucu etkilerinden en az etkilenmesi sağlanabilir. Bu tezde, ARM sürme sisteminin hız halkasına uygulanmak üzere klasik PI denetleyici yerine Genetik Uyarlamak Denetleyici (GUD) kullanılmıştır. Denetim sisteminin benzetimi için C++ Builder ile bir simulator hazırlanmıştır. Klasik PI ve GUD için TMS320F240 sayısal işaret işlemci ile uygulanmıştır. ARM sürme sistemi, klasik PI ve GUD ile, değişik hız ve yük altında çalıştırılarak, benzetim ve uygulama sonuçları karşılaştırılmıştır. Benzetim ve uygulama sonuçlarına göre GUD'nin sürücü parametre değişimlerinden ve dış bozucu etkilerden daha az etkilendiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Anahtarlamalı relüktans motorlar, genetik algoritmalar, genetik uyarlamak denetim, PI denetim Sayfa Adedi : 201 T«z Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
11 IMPLEMENTATION OF SPEED CONTROL OF A SWITCHED RELUCTANCE MOTOR WITH GENETIC ADAPTIVE CONTROLLER (Ph.D. Thesis) Tuncay Yİ?İT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT The switched reluctance motors (SRM's) are suitable for many variable speed and servo type applications and is getting increasing attention in industrial applications. An important characteristic of the SRM is that the magnetic circuit is a non-linear function of both phase current and rotor position. The non-linearity of the SRM drives makes the conventional controllers a poor choice for application where high dynamic performance is desired under different operating conditions. As an intelligent control technology the GA can give robust response of a drive with non-linearity, parameter variation and load disturbance effect. In this thesis, a genetic adaptive controller (GAC) was applied to the speed loop by replacing the conventional PI speed controller. The genetic adaptive controller software was implemented using C++ Builder on a PC. Both the conventional PI and the GAC for the SRM are implemented by using a TMS320F240 digital signal processor. The results show that the genetic adaptive controller is less sensitive to the parameter variations and disturbances. Science Code : 626.01.01 Key Words : Switched reluctance motors, genetic algorithms, Genetic adaptive control, PI control Page Number: 201 Adviser : Prof. Dr. Çetin ELMAS