Türkiye Ferula L. (Umbelliferae) cinsinin revizyonu
Revision of Turkish Ferula L. (Umbelliferae)
- Tez No: 165920
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Türkiye ferula l. (umbelliferae) cinsi'nin revizyonu (Doktora Tezi) Mehmet Sağıroğlu GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2005 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin Ferula L. cinsine ait taksonların morfolojik, mikromorfolojik, sitolojik ye palinolojik özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Çalışma sonucunda. Ferula cinsinin endemik ve endemik olmayan taksonlarının tehlike kategorileri IUCN 2001'e göre tekrar düzenlenmiş ve çoğu tek lokaliteden bilinen ve uzun zamandır toplanamayan endemik taksonlara ait örnekler toplanarak eksiklikleri giderilmiştir. Toplanan taksonların polen özellikleri ve meyve yüzeyi elektron mikroskobunda incelenmiştir. Sitogenetik inceleme sonucu, 9 türün kromozom sayısı 2n = 22 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, 5 yeni tür, 2 yeni alttür tespit edilerek ve bir yeni kombinasyon yapıldı. Bu çalışma sonucu, Ferula cinsi 23 tür ve 4 alttür altında değerlendirildi. Bilim kodu :205 Anahtar kelimeler Revizyon, Ferula, Türkiye Sayfa adedi :318 Tez yöneticisi :Prof. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
REVISION OF TURKISH FERULA L. (UMBELLIFERAE) (Ph.D. Thesis) Mehmet Sağıroğlu GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY JANUARY 2005 ABSTRACT In this research, the morphological, micromorphological, cytological and palinological characteristics, identification key, species descriptions and geographical distributions of taxa belonging to genus Ferula L. İn Turkey were presented. Threat categories of endemic and non endemic taxa of Ferula L. are arrenged again according to IUCN Red list Categories. The endemic taxa which have been known mostly from single locality and not collected for a long time were gathered, and their deficiency were completed. Polens and fruit of the taxa surfaces were examined in the electron microscopy. In the cytogenetical examination, chromosome number of 9 species were determined as 2n=22. In this study, fiye new species, two new subspecies and one combination et statu nova have been described. As a result of this study, now, Ferula has been evaluated under 23 species and 4 subspecies in Turkey. Science Code : 205 Key Word : Revizyon, Ferula, Türkiye Page Number : 318 Adviser ; Prof.Dr. Hayri DUMAN