EMG sinyallerinin yapay sinir ağı kullanılarak sınıflandırılması
Classification of EMG signals using artificial neural network
  1. Tez No: 165924
  2. Yazar: SABRİ KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
EMG SİNYALERİNİN YAPAY SİNİR AĞLARI KULLANARAK SINIFLANDIRILMASI (Doktora Tezi) Sabri KOÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Bu çalışma, yapay sinir ağlarından yararlanılarak myopati (myopathy) ve nöropati (neuropathy) nöromüsküler hastalıkların sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada nöropati, myopati ve normal olmak üzere toplam 59 kişiden kaydedilen Elektromyogram (EMG) işaretleri kullanılmıştır. EMG işaretlerine Hızlı Fourier Dönüşüm (HFD) spektral analiz metodu uygulanmış ve katsayılar elde edilmiştir. Bu katsayıların her biri Çok Katmanlı Pereeptron/Algdayıeı (ÇKP/ÇKA) ve Destek Vektör Makinesine (DVM) girdi olarak kullanılmıştır. Bu girdiler ÇKP ve DVM sınıflama sistemlerinde ayrı ayrı eğitime tabii tutulduktan sonra sınıflama ve test performansları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki en yüksek tahmin DVM sınıflama sisteminde gerçekleşmiştir. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Kelimeler : Elektromiyogram (EMG), Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD), Yapay sinir ağı (YSA), Çok katmanlı perceptron/ algılayıcı (ÇKP/ÇKA), Destek vektör makinesi (DVM) Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
CLASSIFICATION OF EMG SIGNALS USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORK (PhD Thesis) SabriKOÇER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT The aim of this study is to classify myopathy and neuropathy neuromuscular diseases using artificial neural networks. Electromyogram (EMG) signals recorded from a total of 59 people as neuropathy, myopathy and normal were used. Coefficients were obtained from these EMG signals by applying Fast Fourier Transform (FFT) spectral analysis methods. Each one of these coefficients was used as input data for Multilayer Perceptron (MLP) and Support Vector Machine (SVM). After these inputs were individually trained in MLP and SVM classification systems, their classification and test performances were examined. The results revealed that the highest forecasting was in SVM classification system. Science Code : 626.04.01 Key Words : Electromyogram (EMG), Fast Fourier Transform (FFT), Artificial neural network (ANN), Multilayer perceptron (MLP), Support vector machine (SVM) Page Number : 71 Adviser : Prof Dr. Nihal Fatma GÜLER