Belediyelerde sürdürülebilir bir katı atık yönetimi için karar modeli önerisi (Tokat merkez, Turhal, Zile ve Pazar ilçelerinde bir uygulama)
A sustainable solid waste management decision model for municipalities (implementation in Tokat center, Turhal, Zile and regions)
  1. Tez No: 165925
  2. Yazar: OGAN KIRSAÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel amacı belediyeler için uygulanabilir ve sürdürülebilir bir katı atık yönetimi sistemi modeli oluşturmaktır. Bu kapsamda teorik bölümden sonra dört belediyeyi içeren bir araştırma yapılmış ve bulguları doğrultusunda bir sistem önerilmiştir. Önerilen bu sistem bir uygulama projesi haline dönüştürülmüştür. Birinci bölümde katı atık yönetimi sürecini oluşturan bileşenler tanımlanmış, önemli kavram ve ilkeler anlatılmış, katı atık yönetimi ile ilgili Dünya'dakî durum özet olarak verilmiş ve yorumlanmıştır. Daha sonra Türkiye'deki mevcut durum; yasal ve yönetsel çerçeve, stratejiler, alt yapı durumu, yatırımlar, miktarlar, bileşimler ve maliyetler çerçevesinde incelenmiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yerine getirmesi gereken yükümlülükler ve karşılaşabileceği zorluklar hakkında yorum getirilmiştir. ikinci bölümde, mevcut durumdan hareket ederek aksayan yönlerin giderilmesi, bunu yaparken koruma kullanma dengelerinin korunması ve belediyelerin mevcut yapıları içerisinde uygulayabilecekleri bir katı atık yönetim sisteminin nasıl olabileceği üzerine bir karar modeli oluşturulmaktadır.Üçüncü bölüm yerinde yapılan araştırmanın bulgularını ve yorumunu içermektedir. Bu bölümde araştırmada kullanılan yöntem, yapılan çalışmalar ve hesaplamalar detaylı olarak anlatılmış önerilen sistem ile kazanılabilecek ekonomik ve çevresel değerler tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın gerçek bir uygulama projesi olarak gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulursa, diğer belediyelerin de buna benzer modeller ile sorunlarını çözebilecekleri düşünülmelidir. Son bölümde teoride ve pratikte karşılaşılan temel sorunlar tespit edilmiş bunların çözümüne yönelik öneriler seti geliştirilmiş ve önemli olabilecek temel bulgular verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Katı Atık Yönetimi, Katı Atık, Sürdürülebilirlik
Özet (Çeviri)
The main theme of the study is to form a solid waste management model based on sustainabiiity and applicability for the municipalities. Within this framework; after the theoritical chapter, a research which includes four municipalities has been realised and a new model has been suggested. The suggested model has been transformed in to an implementation project. In the first chapter, main components of solid waste management process has been described and also the main concepts have been explained briefly. Studies related with the solid waste management has been evaluated from foreign cases. After the first chapter, the legal and administrative framework, strategies, infrastructure, investments, quantities, components and the costs have been examined. In the light of integration process to Europe Union, responsibilities and duties of Turkey, that has to be done are determined and possible difficulties, that can be faced has been ©vaulated.IV In the second chapter, from the point of view of existing situation, avoiding the hitching parts, and by doing that, maintaining the balance of using and conserving is proposed and suggesting a decision support model of solid waste management, those municipalities can apply within the existing conditions. The third chapter, consist of the interpretation of the case study. The methodology and calculation of the study has been examined in details. The economic and environmental benefits of the proposed model has been estimated. This thesis can be thought as a sample study for other municipalities. In the last chapter of the thesis, the main problems in theoritical and implementation area are defined and sets of solutions for these problems are proposed. Key Words :Solid waste Management, Solid Waste, Sustainability