Ağıza uygulanan yabancı maddelerin kan ve kalp dokusuna etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of foreign bodies applied to mouth on blood and heart tissue
  1. Tez No: 165949
  2. Yazar: MAHMUT SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERBAŞ, PROF.DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill AĞIZA UYGULANAN YABANCI MADDELERİN KAN VE KALP DOKUSUNA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Mahmut SELVİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Birçok memelinin dokularında üretilen nitrik oksit (NO) fizyolojik ve patolojik cevapların önemli aracısıdır. NO sentezi birçok inflamasyon durumunda ve yara iyileşmesinde önemli rol oynar. Titanyum (Ti), titanyum + Polietilen glikol 4000 (PEG 4000), titanyum + PEG + N-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME) ve intraperitonal olarak uygulanan L-NAME'in, plazma nitrik oksit, plazma malondialdehit (MDA), kalp dokusu nitrik oksit ve kalp dokusu malondialdehit düzeylerine etkileri araştırılmıştır. Plazma MDA, NOx ve kalp dokusu MDA, NOx düzeyleri i.p.
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF EFFECTS OF FOREIGN BODIES APPLIED TO MOUTH ON BLOOD AND HEART TISSUE (Ph.D. Thesis) Mahmut SELVİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Nitric oxide (NO) is generated in many mammalian tissues and is an important mediator of physiological and pathological responses. NO synthesis plays an important role in many aspects of inflammation and wound healing. The effects of titanium (Ti), titanium + polyethylene glycol 4000 (PEG 4000), titanium + PEG 4000 + N-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME) and intraperitoneally injected L-NAME, on plasma nitric oxide, plasma malondialdehyde (MDA), heart tissue nitric oxide and heart tissue malondialdehyde levels were investigated. Plasma MDA, NOx and heart tissue MDA, NOx levels decreased after i.p.