Genel Banach uzaylarının ve kompakt operatörler uzayının geometrik özellikleri
Geometric properties of general Banach spaces and of space of compact operators
- Tez No: 165950
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill GENEL BANACH UZAYLARININ VE KOMPAKT OPERATÖRLER UZAYININ GEOMETRİK ÖZELLİKLERİ (Doktora Tezi) Danyal SOYBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu tez çalışması beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm giriş kısmına, ikinci bölüm daha sonraki bölümlerde kullanacağımız bazı temel tanım ve teoremlere ayırılmıştır. Üçüncü bölümde, Banach uzaylarının geometrik özellikleri incelenmiş ve ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde zayıf Phillips özelliği ile Arens regülerlik kavramları arasındaki ilişki incelenerek belirli şartlar altında bazı sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise yansımalı bir X Banach uzayı üzerindeki kompakt operatörlerin K{X) uzayı hakkında bilgiler verildikten sonra bu uzayın (kalıtsal) zayıf Phillips veya Grothendicek özelliğine sahip olabilmesinin şartları ve bu uzay üzerindeki bilineer operatörlerin Arens regülerliği araştırılarak elde edilen bir takım sonuçlara ayırılmıştır. Bilim Kodu : 204 Anahtar Kelimeler : Zayıf Phillips, Phillips, Geometrik özellikler, Kompakt operatör, Zayıf kompakt operatör, Arens regülerlik Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Argün
Özet (Çeviri)
IV GEOMETRIC PROPERTIES OF GENERAL BANACH SPACES AND OF SPACE OF COMPACT OPERATORS (Ph.D. Thesis) Danyal SOYBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT This study consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction part and in the second chapter some essential definitions and concepts which will be used in the latter chapters are given. In the third chapter, by means of investigating some geometric properties of Banach spaces, several results about them are obtained. In the fourth chapter, the relationship between the weak Phillips property and Arens regularity are investigated and some original outcomes are reached under certain conditions. In the fifth chapter, the space K(X) of compact operators on a reflexive Banach space X are studied and some results about having the (hereditary) weak Phillips property, Grothendieck property of K(X) and Arens regularity of bilinear operators on this space are obtained. Science Code : 204 Key Words : Weak Phillips, Phillips, Geometric properties, Compact operator, Weak compact operator, Arens regularity. Page Number : 72 Adviser : Prof. Dr. Ziya Argün