Rasyonla alınan bakırın (Cu) sazanların (Cyprinus carpio L.) dokularında birikimi, büyüme ve üreme özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma
A Research on the effects of dietary copper (Cu) on bioaccumulation in tissues, growth and reproduction characteristics in common carp (Cyprinus carpio L.)
  1. Tez No: 16596
  2. Yazar: BEHİCE KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK SEÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi RASYONLA ALINAN BAKIRIN {Cu) SAZANLARIN (Cyprinus carpio L. ) DOKULARINDA BİRİKİMİ, BÜYÜME VE ÜREME ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Behice KARAHAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr.Selçuk SEÇER 1991, Sayfa: 127 Jüri : Doç. Dr. Selçuk SEÇER : Prof.Dr.Doğan ATAY : Prof.Dr. şevket BÜYÜKHATİPOĞLU Araştırmada, bakirli yemlerin aynalı sazanlarda (Cyprinus carpio L.), büyümeye, kondüsyon faktörüne, yem değerlendirme katsayısına, hepatosomatik ve gonadosomatik indekse, üremeye etkileri ile çeşitli organ ve dokulardaki birikimi incelenmiştir. Denemelerde ortalama 10 g'lık aynalı sazanlar, sırasıyla 0,50, ıoo, 200, 400, 800, 1000 ve 3200 mg CuSO^ /kg içeren yemlerle 60 ve 180 gün olmak üzere iki periyod halinde, 50 ve 1000 g'lık aynalı sazanlar sırasıyla 0, 150, 300, 450, 600 ve 750 mg CuS04 /kg içeren yemlerle 60'ar gün beslenmişlerdir.. 1. 60 gün bakirli yemlerle besleme sonunda 10 g ve 50 g'lık sazanlarda, 180 gün bakirli yemlerle besleme sonunda 10 g'lık sazanlarda % ağırlık artışı, kondüsyon fak törü, yem değerlendirme katsayısı, hepatosomatik indeks değerlerinin gruplar arasındaki farkı önemli, gonadosoma- indeks değerlerinin farkı ise önemsiz bulunmuştur. 60 gün bakirli yemlerle beslenen 1000 g'lık sazanlarda % ağırlık artışı ve yem değerlendirme katsayısının gruplar arasındaki farkı önemli, kondüsyon faktörü, hepatosomatik ve gonadosomatik indeks değerleri farkı ise önemsiz bulun muştur.IV 2. 60 ve 180 günlük beslenme sonunda 10 g'lık sazanlarda ve 60 günlük besleme sonunda 1000 g'lık sazanlarda, bakır birikimi yönünden doku ve organlar arasında bulunan aşağıdaki ilişkiler denenen tüm yemler için geçerli olmuştur. Karaciğer > Böbrek > Gonad > Kas 60 günlük besleme sonunda 50 g'lık sazanlarda ise bakır birikimi yönünden bu sıralama şöyle olmuştur: Karaciğer > Gonad > Böbrek > Kas 3. Bütün sazanlarda, doku ve organlardaki bakır birikiminin gruplar arasındaki farkının önemli olduğu bulunmuştur. Yemlerdeki bakır miktarı ve besleme süresi ile doku ve organlardaki bakır miktarlarında artış görül düğü saptanmıştır. 3200 mg CUSO4 /kg yemle beslenen 10 g'lık sazanların kaslarında biriken bakır düzeyinin, kuru ağırlıkta 24.58 ppm olmasına karşın, bu değer karaciğer kuru ağırlığında 307.95 ppm, 180. gün sonunda kaslarda biriken bakır düzeyinin kuru ağırlıkta 47. 11 ppm olmasına karşın, karaciğer kuru ağırlığında 518.59 ppm olarak bulunmuştur. 60. gün sonunda 750 mg CUSO4 /kg yemle beslenen 50 g'lık sazanların kaslarında biriken bakır düzeyinin kuru ağırlıkta 10.01 ppm olmasına karşın, bu değer karaciğer kuru ağırlığında 75.76 ppm olarak bulunmuştur. 60. gün sonunda 750 mg CUSO4 /kg yemle beslenen 1000 g'lık sazanların kaslarında biriken bakır düzeyinin 10.02 ppm olmasına karşın, bu değer karaciğer kuru ağır lığında 88.25 ppm olarak bulunmuştur. 4. 60 günlük deneme sonunda, 1000 g'lık sazanların sadece kontrol grubunda sağım yapılan dişilerin yumurtalarından larva elde edilmiş, ancak bakirli yemlerle besle nen balıkların yumurtalarının hiçbirinden larva elde edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Rasyon, bakır birikimi, sazan, organ ve doku, karaciğer, böbrek, gonad, kas, büyüme, üreme, yem değerlendirme, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, gonadosomatik indeks, yumurta.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF DIETARY COPPER (Cu) ON BIOACCUMULATION IN TISSUES, GROWTH AND REPRODUCTION CHARACTERISTICS IN COMMON CARP (Cyprinus carpi o L. ) Behice KARAHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Selçuk SEÇER 1991, Page: 127 Jury Assoc. Prof.Dr. Selçuk SEÇER Prof.Dr.Doğan ATAY Prof.Dr. şevket BÜYÜKHATİPOĞLU This study was carried out to determine the effects of diets containing copper on growth, condition factor, feed efficiency, hepatosomatic and gonodosomat ic index, reproduction characteristics and the accumulation of copper in various organs and tissues. Common carps weighing 10 g were fed diets containing 0,50, 100, 200, 400, 800, 1000 and 3200 mg CuS04 /kg during 60 and 180 days. Common carp weighing 50 and 1000 g were fed 0, 150, 300, 450, 600 and 750 mg CuSO /kg during 60 days. 4 1. There were significant differences in weight gain, condition factor, feed efficiency and hepatosomatic index among carps weighing 10 and 50 g after 60 day feeding period and carps weighing 10 g after 180 day feeding period, but the differences in the values of gonodosomatic index were found to be nonsignificant. The differences among carps weighing 1000 g after 60 day feeding period were significant, but there were no significant differences in condition factor, hepatosomatic and gonodosomatic index values. 2. After 60 and 180 day feeding of carps, the relationship between tissue and organs in the amount of copper accumulated was found for all levels of copper feeding as follows: 1 iver>kidney>gonad>muscle After 60 day feeding of carps having initial weight of 50 g, this relationship was found as follows:vi liver>gonad>kidney>muscle. 3. There were significant differences in the amounts of copper accumulated in organs and tissues for all of the groups. The amount of copper accumulated in tissue and organs were increased when the levels of copper in feed and feeding period were increased. After 60 day feeding period, the amount of copper accumulated in the muscle and liver of carps (initial weight was 10 g) fed 3200 mg CuSO4 /kg was found to be 24.58 and 307.95 ppm (dry weight), respectively. After 180 day feeding period, the amount of copper accumulated in the muscle and liver was 47.11 and 518.59 ppm (dry weight) respectively. After 60 day feeding period, the amount of copper accumulated in the muscle and liver of carps (initial weight was 50 g) fed 750 mg CuSO, /kg was 10.01 and 75.76 ppm (dry weight), respectively. After 60 day feeding period, the amount of copper accumulated in the muscle and liver of carps (initial weight was 1000 g) fed 750 mg CuSO. /kg was found to be 10.02 and 88.25 ppm (dry weight). 4. After 60 day feeding period, larvae were produced only from eggs of female in control group, and larvae were not produced from eggs of carps fed diets containing copper. KEY WORDS: Diet, copper bioaccumulation, carp, organ and tissue, liver, kidney, gonad, muscle, growth, reproduction, feed efficiency, condition factor, hepatosomatic index, gonodosomatic index, egg.