Performans değerlendirme sürecinin çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile bütünleşik modellenmesi
Integrated modelling of performance evaluation process by multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 165961
  2. Yazar: METİN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
HI PERFORMANS DEĞERLENDİRME SURECİNİN ÇOK OLÇÜTLÜ KARAR VERME YÖNTEMLERİ İLE BÜTÜNLEŞİK MODELLENMESİ (Doktora Tezi) Metin DAĞDEVİREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişen yönetim anlayışı, örgütlerin insan kaynaklarına bakış açısını değiştirmiş ve insan kaynakları yönetiminin içeriğinde önemli farklılıklara neden olmuştur. Bu değişime paralel olarak önem kazanan konulardan biri de çalışan performanslarının objektif bir şekilde değerlendirilmesidir. Objektif bir performans değerlendirme, değerlendirme sürecinde evrensel olarak kabul edilmiş bilimsel yöntemlerin kullanılması ile mümkündür. Bu çalışmada, performans değerlendirme süreci çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile ele alınmış ve bu süreçte kulllanılabilecek farklı modeller önerilmiştir. Önerilen modeller literatürde yer alan mevcut yöntemlere göre belirgin üstünlükler taşımaktadır. Çalışmada, günümüze kadar birçok karmaşık karar verme probleminin çözümünde kullanılmış olan- analitik hiyerarşi süreci ve analitik ağ süreci yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, karar verme sürecinde nitel ve nicel verilerin bir arada etkin bir şekilde değerlendirilmesini sağlamakta, belirsiz ve tam doğru olmayan karar verme ortamlarında ise karşılaştırma sürecinde bulanık sayıların kullanılması ile genişletilmektedir. Buradan hareketle önerilen performans değerlendirme modellerinin hem kesin sayılarla hem de bulanık sayılarla uygulanmasına yönelik örnekler düzenlenmiş ve bulanık karşılaştırma matrislerinin analiz edilmesi ve tutarlılık oranlarının belirlenmesi için farklı algoritmalar önerilmiştir. Önerilen algoritmalar literatürde yer alan metotların ışığındaIV geliştirilmiş olan hibrit algoritmalar olup, bu algoritmaların örnek bulanık karşılaştırma matrisleri üzerinde uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar mevcut metotların verdiği sonuçlar ile karşılaştırılmış ve bu karşılaştırmalarda tutarlı sonuçların elde edildiği görülmüştür. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Performans Değerlendirme, Çok Ölçütlü Karar Verme, Bulanık Ortamda Karar Verme, Analitik Hiyerarşi Süreci, Analitik Ağ Süreci Sayfa Adedi : 178 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
INTEGRATED MODELLING OF PERFORMANCE EVALUATION PROCESS BY MULTI-CRITERIA DECISION MAKING METHODS (Ph.D. Thesis) Metin DA?DEVİREN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT The changes in the philosophy of management in parallel to the developing technology have changed the point of view of organizations to human resources and resulted in significant differences in the content of human resources management. One of the topics which became more important in parallel to this change is the evaluation of the employer performances objectively. An objective performance evaluation is possible only if universally accepted scientific methods are used in the evaluation process. In this study, a performance evaluation process is considered using multi-criteria decision making tools and various models that could be used in this process. The proposed models have significant superiorities to the methods that have been previously presented in the literature. In this study, the analytic hierarchy process and the analytic network process which have been employed in the solution of many complex decision problems are utilized. These methods make the simultaneous evaluation of quantitative and qualitative data possible in the decision making process. The application of these methods is extended to uncertain and imprecision decision making environments using fuzzy numbers in the comparison process. Starting from this point, samples for application of the performance evaluation models are constructed for both fuzzy and crisp numbers. Various algorithms, which are actually hybrid algorithms developed according to the techniques from the literature, are proposed to analyze theVI fuzzy comparison matrices and to compute the ratio of consistency- of the matrices. Comparing the results obtained by applying the proposed algorithms on the sample fuzzy comparison matrices with the results obtained by using the present methods, it is seen that consistent results are obtained from the comparisons. Science Code : 919 Key Words : Performance Evaluation, Multi-Criteria Decision Making, Decision Making in Fuzzy Environment, Analytic Hierarchy Process, Analytic Network Process Page Number: 178 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT