Evaluating air freight forwarders using an integrated multi-criteria decision making approach
Bütünleşik çok ölçütlü karar verme yaklaşımı kullanılarak hava kargo acentelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 771035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Önemi ve büyüklüğü gittikçe artan hava kargo endüstrisinin oyuncuları için taşımacılık sürecinin her adımı giderek daha büyük önem kazanmaktadır. IATA'nın yayınladığı rapora (IATA, 2021) göre, hava kargo sektörü Haziran 2021'de kargo ton kilometre bazında Haziran 2019'a göre % 9.9 büyümeye imza atmıştır. Gerek dünya ticaretindeki küresel anlaşmazlıklar ve krizler gerekse rakip oyuncuların daha yüksek katkı ve performans ile varlıklarını sürdürme gayeleri sebebiyle işletmeler stratejik kararlarını daha isabetli ve zamanında almaya çalışmaktadırlar. Hava kargonun pandemi koşullarına rağmen büyüme trendi içinde olması, taşıyıcı firmaların arz ettikleri kapasiteleri geçmişe kıyasla daha değerli hale getirmiştir. Sınırlı kapasitelerini en yüksek kar ve verimle kullanmak isteyen havayolu taşıyıcıları için hava kargo acentesi seçimi ve değerlendirmesi büyük önem taşır. Bu çalışma, Türkiye'de yer alan en büyük hava kargo taşıyıcısı açısından seçilen 5 hava kargo acentesi arasında bir değerlendirme ve sıralama yapılmasına dayanmaktadır. Çalışmanın amacı, firmanın Türkiye merkezli hava kargo acentesi için kullandığı prim teşvik sistemini farklı bir açıdan ele alarak katkıda bulunmaktır. Çalışmada işletmede farklı roller üstlenen uzmanların görüşleri doğrultusunda hava kargo acentesi değerlendirmesi için belirlenmiş 12 adet ölçüt yer almaktadır. Bunlar; toplam gelir, teknoloji seviyesi, zamanında teslim, ödeme gücü, küresel kapsam, cevap verebilirlik, arz istikrarı, arz miktarı, e-AWB kullanım oranı, hatasız dökümantasyon, operasyon kalitesi ve yıllık büyüme oranıdır. Havacılık sektöründe tecrübeli 3 karar verici ile ölçütlerler DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) yöntemine göre ağırlıklandırılmıştır. 0 ile 4 arasında yer alan bir skalada karar vericiler ölçütlerin birbirlerini ne ölçüde etkilendiğine dair seçim yapmaktadır. Bu yöntem sayesinde ölçütler arasında karşılıklı karışlaştırmalar yapılarak faktörlerin ağırlıkları belirlenir. Hava kargo acentesi seçimi için belirlenen ölçütler arasında dilsel ifadelerin de yer alması sebebiyle yöntemin ikinci aşamasında Bulanık TOPSIS (Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity) yöntemiyle alternatifler sıralanmıştır. Pozitif ideal çözüme en yakın veya negative ideal çözüme en uzak alternatiflerin belirlenmesi üzerine kurulu bu yöntem sayesinde bir hava kargo işletmesi gözünden freight forwarderlar sıralanmıştır. Sonuç olarak, bahsi geçen iki aşamalı çok ölçütleri karar verme yöntemi neticesinde ortaya çıkan sıralama ile hava kargo firması daha detaylı ancak bir o kadar da bütünsel bir değerlendirmeyle bir prim-teşvik yöntemi uygulayabilir. Bu yöntem doğrultusunda bir prim-teşvik değerlendirilmesi yapılması durumunda hava kargo acentelerinin sadece bir ya da iki ölçütü sağlamaya yönelik bir tutumlarından ziyade, hem ticari, hem operasyonel hem sürdürülebilirlik alanlarında gereklilikleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu da taşıyıcı firmaların uzun vadede her 1 birim kapasitelerinin daha verimli kullanmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Every step of the transportation process becomes more and more important for the players of the air cargo industry, which is growing both in importance and size. According to the report published by IATA (IATA, 2021), the air cargo sector has grown by 9.9% in cargo-ton kilometers (CTKs) basis in June 2021 compared to June 2019. Businesses are trying to take their strategic decisions more accurately and in a timely manner, due to both the global conflicts and crises in world trade and the aim of competing players to maintain their existence with higher contribution and performance. The fact that air cargo is in a growth trend despite the pandemic conditions has made the capacities offered by carrier companies more valuable than in the past. Freight forwarder selection and evaluation is of great importance for airline carriers who want to use their limited capacities with the highest profit and efficiency. This study is based on an evaluation and ranking among 5 freight forwarders selected in terms of the largest air cargo carrier in Turkey. The aim of the study is to contribute to the subsidy-incentive system used by the company for freight forwarders based in Turkey from a different perspective. In the study, there are 12 criteria determined for freight forwarder evaluation in line with the opinions of experts who play different roles in the business. These are total revenue, technology level, on-time delivery, payment reputation, global coverage, responsiveness, stability of supply, quantity of supply, e-AWB utilization rate, error-free documentation, quality of operation and annual growth rate. With 3 decision makers experienced in the air cargo industry, the criteria were weighted according to the DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) method. On a scale between 0 and 4, decision makers make choices about the extent to which the criteria affect each other. Thanks to this method, the weights of freight forwarder evaluation criteria are determined. Since linguistic expressions are used for the evaluation of freight forwarders, in the second stage of the method, alternatives are listed with the Fuzzy TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity) method. Thanks to this method, which is based on the determination of the alternatives closest to the positive ideal solution or the farthest from the negative ideal solution, freight forwarders are ranked from the perspective of an air cargo company. The criteria weights obtained as a result of the DEMATEL methodology are used in the Fuzzy TOPSIS process. As a result, the air cargo company can apply a subsidy-incentive method with a more detailed but also a holistic evaluation, with the ranking that emerges as a result of the two-stage multi-criteria decision-making method. In the case of a subsidy-incentive evaluation in line with this method, freight forwarders are expected to fulfill the requirements in commercial, operational and sustainability fields rather than an attitude towards meeting only one or two criteria. This will contribute to the more efficient use of each unit of capacity by carrier companies in the long run.