Klasik PID ve bulanık mantık kontrolör ile senkron elektrik makine kontrolü
Synchronous electrical machine control by classical PID and fuzzy logic controller
- Tez No: 165973
 - Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
KLASİK PID VE BULANIK MANTIK KONTROLÖR İLE SENKRON ELEKTRİK MAKİNA KONTROLÜ ( Yüksek Lisans Tezi ) Fazıl KAYTEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu tez çalışmasında öncelikle bulanık mantığın temel kavramları, tasarım prensipleri ve kontrol algoritmaları incelenmiştir. Sonrasında senkron makinanın(generatör) görünür kutup d-q eksenlerine göre matematiksel modeli oluşturulmuştur. Ayrıca senkron makinanın(generatör) uyartım devresinin kontrolünde kullanılan klasik PID kontrol sistemleri hakkında bilgi verilerek, klasik kontrol sistemleri ve kendi kendine ayarlanabilen bulanık mantık kontrol sistemleri karşılaştırmıştır. Örnek sistem MATLAB-Simulink'de simule edilen bir model ile verilmiştir. Senkron makinanın(generatör) çıkış akımı, gerilimi, gücü, reaktif gücü, yük açısı, rotor hızı, elektriksel torku ve hatadaki değişimin sabit durum şartında, geçiş zamanına göre karşılaştırılması yapılmış ve çalışmanın sonuçları verilmiştir. Sonuçta bulanık mantık kontrol sisteminin performansının etkin bir şekilde sağlandığı gözlenmiştir. Bilim Kodu : 6080207 Anahtar Kelimeler : Bulanık mantık, Senkron makinalar, PID kontrol Sayfa Adedi : 121 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
SYNCHRONOUS ELECTRICAL MACHINE CONTROL BY CLASSICAL PID AND FUZZY LOGIC CONTROLLER ( M.Sc. Thesis ) Fazıl KAYTEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT In the first part of the thesis, basic concepts of the fuzzy logic design principles and control algorithms are investigated. Following the mathematical model has been formed in respect with d-q axis of salient pole synchronous machine(generator) PID classical control systems which has been used in controlling excitation circuit of synchronous generator.The comparison between this control system and self- variable fuzzy logic control systems has been realised. The sample systems are given with a model which simulated in MATLAB-Simulink. The comparison process has been done according to transition time into the steady-state condition of synchronous generator's output current, voltage, power, reactive power, load angle, speed of rotor, electrical torque and the change in error. Finally the performance of fuzzy logic control systems as obtained in an efficient way. Science Code Key Words Page number Adviser 6080207 Fuzzy logic, Synchronous machines, PID kontrol 121 Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU