Sülfonlanmış polistrenin polimer elektrolit membran yakıt hücresinde elektrolit olarak denenmesi
Sulfonated polystyrene used as polymer electrolytes in a proton exchange membrane fuel cell
  1. Tez No: 165972
  2. Yazar: ELİF ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
SULFONLANMIŞ POLISTRENIN POLIMER ELEKTROLİT MEMBRAN YAKIT HÜCRESİNDE ELEKTROLİT OLARAK DENENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Elif ÖĞÜT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Yakıt hücreleri yüksek enerji verimleri çevre ve insan sağlığı açısından zararlı emisyonlar oluşturmamaları nedeniyle içten yanmalı motorlara iyi bir alternatif oluştururlar. Ticari olarak uzay araçları ve denizaltılarda kullanılan yakıt hücrelerinin, elektrik güç kaynağı olarak başarılı olduğu 50 yılı aslan bir süredir kabul edilmektedir. Bu çalışmada polimer elektrolit olarak, proton değiştiren membran yakıt hücresi için, polistren hazırlanıp yakıt hücresinde denenmiştir. Hazırlanan polistren, asetil sülfatla sülfonasyonla proton değiştiren polimer haline getirilmiştir. Sülfonlanmış polistren, membran haline getirilip karakterizasyonu yapılmış daha sonra tekil yakıt hücresinde elektrolit olarak denenmiştir. Anot tarafında hidrojen ve katot tarafında oksijen gazı akış hızları değiştirilerek incelemeler yapılmış, sonuçlar yakıt hücresinin performansı üzerine işlem parametrelerinin etkilerini gösteren, polarizasyon eğrileriyle belirtilmiştir. Ayrıca polistren membranm deneysel verileri, literatürdeki Nafion 117 membran verileriyle karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kelimeler : PEM, PEMYH, Polistrenin sülfonasyonu, Membran karakterizasyonu Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İrfan AR
Özet (Çeviri)
11 SULFONATED POLYSTYRENE USED AS POLYMER ELECTROLYTES IN A PROTON EXCHANGE MEMBRANE FUEL CELL (M.Sc. Thesis) Elif Ö?ÜT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT Fuel cells have emerged strongly as a viable alternative source of power owing to their high energy efficiency and eco-friendly nature. The proton exchange membrane in fuel cells have been well established for over five decades and are succesfully commercialized as electrical power sources in spacecrafts and submarines. In this study, polystyrene were prepared and evaluated as polymer electrolytes for a proton exchange membrane fuel cell. Prepared polystyrene was converted into proton exchange polymers by sulfonation with acetylsulfate. The sulfonated polystyrene was converted into membrane and characterized and evaluated as proton exchange membranes with unit cell operation. Experiments with different hydrogen rate on the anode side and different oxygen rate on the cathode side have been carried out. The experimental results are presented in the form of polarization curves, which show the effects of the various operating parameters on the performance of the PEM fuel cell. In addition, characteristics of the Nafion 117 membrane in literature were compared with the experimental data of polystyrene membranes. Science Code : 603.02.01 Key Words : PEM, PEMYH, Sulfonation of polystyrene, Characterization of membrane Page Number : 105 Adviser : Doç. Dr. İrfan AR