Sivas ili Gürün ilçesi Orhanoğlu Konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of the Orhanoğlu Konak in Gürün, Sivas
- Tez No: 165974
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
SİVAS İLİ GÜRÜN İLÇESİ ORHANOGLU KONAĞI RESTORASYON ÖNERİSİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Fatma Esra ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışma, Sivas İli, Gürün İlçesi'nde yer alan geleneksel Türk konut örneklerinden Orhanoğlu Konağı'nı konu etmektedir. Amacı, yapının korunarak gelecek nesillere iletilebilmesi için mevcut durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Gürün İlçesi, konağın yakın çevresi ve günümüzdeki durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kriterler belirlenmekte ve uygulamaya geçiş aşamasında, belirlenen kriterlerin yeni işlev ile birlikte değerlendirildiği bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler : Konak, Gürün, Orhanoğlu Konağı, Restorasyon Sayfa Adedi : 281 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION PROPOSAL OF THE ORHANO?LU 'KONAK' IN GÜRÜN, SİVAS (M.Sc. Thesis) Fatma Esra ÖZKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT This thesis is issued on Orhanoğlu Konağı, one of the examples of the traditional Turkish house built in Gürün, Sivas. The aim is the search for an appropriate function by analyzing the present condition and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the future generations. Gürün, the nearby environment and the present condition of the 'konak' is analyzed and the original condition of it is investigated by comparative study and historical analysis. Criteria arc defined by evaluating the results and a restoration project in which these criteria are considered with the new function is proposed at the application phase. Science Code : 601.04.00 Key Words : Konak, Gürün, Orhanoğlu, Restoration Page Number : 281 Adviser : Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK