Anadolu Kavağı yöresi midye türünde (Mytilus galloprovinoialis Lamarck, 1819) bazı ağır metal birikimlerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal bioaccumulation levels in mussel, Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819 from Anadolu Kavağı
- Tez No: 16598
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANADOLU KAVAĞI YÖRESİ MİDYE TÜRÜNDE (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) BAZI AĞIR METAL BİRİKİMLERİNİN BELİRLENMESİ Servet ATAYETER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1991, Sayfa:.. 94.... Jüri: Prof.Dr.Gülten KOKSAL Doç. Dr.Nevzat ARTIK Doç. Dr. Gülsen TİMUR Bu araştırmada, İstanbul Boğazı Anadolu Kavağı Yöresinden elde edilen M.galloprovincial is türü midyelerin solungaç ve sindirim bezlerindeki (mide dahil) Fe, Cu, Zn, Pb, ve Al metallerinin birikim düzeyleri ile aylara ve midye büyüklüğüne bağlı değişimleri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Ağustos, Eylül ve Kasım aylarında her üç boy grubu için sindirim bezi (mide dahil) ile solungaçlarda saptanan toplam Zn değeri '230,722 ppm; 239,466 ppm ve 7176,437ppm ) değeri en yüksek bulunmuş, bunu sırasıyla Al, Fe, Cu ve Pb izlemiştir. Ancak Kasım ayında Pb birikimi (25,785 ppm) Cu birikiminden toplam değer olarak daha yüksektir. Ekim ayında ise, en yüksek düzeyde birikim Al metalinde (354,837 ppm) saptanmış olup, bunu sırasıyla Zn (287,382 ppm), Fe (147,720 ppm), Cu (28,133 ppm) ve Pb (18,156 ppm) izlemiştir. Aralık ayında her üç boy grubunda, her iki organda saptanan toplam metal birikim düzeyleri Cu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF SOME HEAVY METAL BIOACCUMULATION LEVELS IN MUSSEL, Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819 FROM ANADOLU KAVASI Servet ATAYETER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fishery Supervisor: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1991, Page:...94 Jury : Prof.Dr_. Gülten. KÛKSAL Assoc. Prof. Uevzat ARTIK Assoc. Prof. Gülsen TİMUR. In this study, the bioaccumulation levels of the metals of Iron ( Fe ), Cupper ( Cu ), Zinc (Zn), Lead ( Pb ) and Aluminium ( Al ) have been determined in the gill and digestive gland (including gut) of the mussel, Mytilus galloprovincialis from Bosphorus, Anadolu Kavağı region.According to results, it has been also observed that, accumulation levels of heavy metals found in mussel, M.galloprovincialis and variations depending on the months and mussel size. As a result of data obtained from our studies, it has been found that, total amount of Zn was greater than Al, Fe, Cu, Pb which were determined in gills and digestive gland (including gut) respectively for each three size groups in August, September, and November. It however was found that total amount of the Pb (25,785 ppm) was higher than the total amount of Cu concentration in November. In October, as it was observed, the highest amount of metal among others was Al (354,837 ppm) and it was followed by the amounts of Zn (287,382 ppm), Fe (147,720 ppm), Cu (28,133 ppm), Pb (18,156 ppm). In December the levels of heavy metal concentrations determined in both two organs in each groups could be ordered as following: CuAl>Zn>Fe. The Pb was followed by Fe, Zn, Cu and Al in January as taking into consideration of levels- KEY WORDS: Mytilus galloprovincialis L.1819, Heavy metals, marine pollution, bioaccumulation.