Kızılay meydanı çevresindeki yaya bölgelerinin irdelenmesi ve geliştirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 16599
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZILAY MEYDANİ ÇEVRESİNDEKİ YAYA BÖLGELERİNİN İRDELENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayşegül (ÎBİCİ) ORUÇKAPTAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hayran ÇELEM 1990, Sayfa : 118 Jüri : Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Sevil Âltan Kent insanı yoğun yapılaşma, gürültü, trafik, kirlilik gibi çevresel olumsuz etkilerle doğrudan ilişkilidir. Bu olumsuz etkenleri en aza indirgemek ve kent insanına daha yaşanılabilir bir çevre sunmak için açık ve yeşil mekanların çok önemli bir şekilde irdelenmesi ve planlanması gerekmektedir. Kentlerdeki yeşil alanlar kentlinin doğa özlemini gidermek ve rekreasyon aktivitesini karşılamak gibi işlevleri kapsarken, yaya bölgeleri yoğun araç ve yaya trafiğinin olduğu alışveriş, ticaret ve yönetim merkezlerinde trafiği rahatlatarak, yoğun yapılaşmayı yumuşatan, organik bir yapı oluşturan, kentsel tarihi çevreleri yaya Abölgesi haline dönüştüren, kente soluk kazandıran alanlardır. Ankara kentinde yaya bölgesi uygulamaları on yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu bölgeler genellikle Kızılay Meydanı çevresinde yoğunluk kazanmıştır. İlk uygulamalar izmir Caddesi, Sakarya Yaya Bölgesi ve Yüksel Caddesidir. Bunların yanısıra Kumrular ve buna bağlı yan sokaklar da imar planlarında yaya bölgesi olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada yaya bölgelerinin önemi, halkın yaya bölgelerinden beklentileri, Kızılay'daki yaya bölgesi uygulamalarının olumlu ve olumsuz özelliklerinden söz edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kızılay, Yaya Bölgesi, Yaya Zonu, Alışveriş Merkezi, Yeşil Yol, Yaya, Yeşi 1-^Alan, Yaya Trafiği, Araç Trafiği.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ABOUT THE PEDESTRIAN AREAS PLACED IN KIZILAY URBAN CORE AND THEIR IMPROVEMENT Ayşegül ( ÎBÎCÎ ) ORUÇKAPTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Hayran ÇELEM 1990, Page s 118 Jury : Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Sevil altan People who live in cities are strongly influenced by the environmental negative factors like intensive buildings, noise, hard traffic and pollution. It is necessary to exemine carefully and scheme the open and green spaces, for making these incomplete factors less and providing to people more extensive areas compatible with healty life. The green spaces in cities respond the nature desire and provide recreation opportunities to people. On the other hand, pedestrian areas are also the places which prevent crowded vehicle and pedestrian traffic in the shopping, commercial and management centers, intensive buildings, and that provideV 1 1 an organized structure and convert the historical areas to pedestrian zones and finally are the places that keep the cities alive. The construction of pedestrian areas, in Ankara, have been in effect for the last ten years. These areas usually became dense in Kızılay Urban Core. Izmir Street, Sakarya Pedestrian Zone, and Yüksel Street vere the first applications. Kumrular Street and its side- roads vere also marked as pedestrian areas in regulations concerning construction. In this thesis, the importance of pedestrian areas, the expectation of city-people from these places, complete and incomplete sides of these pedestrian areas still constructed in“Kızılay Core District”have been di scussed. KEY WORDS : Kızılay core, pedestrian area, pedestrian zone, shopping center, green road, pedestrian, green space, pedestrian traffic, vehicle traffic.