Mekanik alaşımlama süresinin Al-Cu karışımı toz metal parçaların kırılma etkisi
Effects of mechanicalalloying duration on facture shcenght of Al-Cu mixed powder metal parts
- Tez No: 165986
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
HI MEKANİK ALAŞIMLAMA SÜRESİNİN Al-Cu KARIŞIMI TOZ METAL PARÇALARIN KIRILMA DAYANIMINA ETKİSİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Tuba GÖKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Mekanik alaşımlama ve sinterleme ile toz metal parçaların bazı özelliklerinde iyileştirilmeler yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada ECKA Alumix 123- Alüminyum ve bakır karışım toz 2-10 saat arasında farklı sürelerde mekanik alaşımlama işlemine tabi tutuldu. Mekanik alaşımlanan tozlar 530 MPa basınç altında preslenerek 550 °C da ve 600 °C da 40 dakika sinterleme işlemi yapıldı. Sinterlenen numuneler hızlı olarak soğutulup 150 °C da 30 dakika yaşlandırma işlemi uygulandı. Mekanik alaşımlama süresine göre ham ve sinterlenmiş yoğunluklar belirlendi. Yaşlandırılan numuneler üç nokta çapraz kırılma deneyleri uygulanarak kırılma dayanımları belirlendi. Mekanik alaşımlama süresi arttıkça ham sinterlenmiş yoğunlukların düştüğü ve buna bağlı olarak da kırılma dayanımlarının düştüğü belirlendi. Bilim kodu : 710 Anahtar kelimeler : Al-Cu Alaşımları, Toz Metalürjisi, Mekanik Alaşımlama. Sayfa adedi :89 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ramazan ÇITAK
Özet (Çeviri)
IV EFFECT OF MECHANICALALLOYİNG DURATION ON FACTURE SHCENGHT OF Al-Cu MtXED POWDER METAL PARTS (M.Sc. Thesis) Tuba GÖKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT It is known that some properties of powder metal parts are incresead by mechanical alloying and sintering. In this study, ECKA Alumix 123- Aluminium and copper mixed powder mechanically alloyed for different durations between 2-10 hours. Mechanically alloyed powder have been pressed under 530 MPa presure and sintered at 550 °C and 600 °C for 40 minutes. Sintered speciemens were cooled fast and aging treted at 150 °C for 30 minutes. Gren and sintered densitien were determinend due to mechanical alloying durations. Aged speciemens were tested uniy there point tracture test. It is determined that gren and sintered demitres have been decreed as mechanical alloying time increased and this frutme stengh has been decreased. Science Code Key Words Pages Number Adviser 710 Al-Cu Alloys, Powder Metallurgy, Mechanical Alloying. 89 Assoc. Prof. Dr. Ramazan ÇITAK