Yüksek hızlı mekanik alaşımlama yöntemiyle üretilmiş al esaslı kompozit malzemeye Cu miktarının ve alaşımlama süresinin etkisinin araştırılması
A research on the effect of Cu amount and alloying time on al based composite material produced by high speed mechanical alloying method
- Tez No: 951155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERTURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında Cu miktarının ve alaşımlama süresinin Al matrisli kompozit malzemelerin mikro yapısına ve mekanik özelliklerine etkisini ortaya koymak için metal tozlara %0-%3 aralığında Cu kademeli olarak takviye edilmiş ve 30, 45 ve 60 dakika olmak üzere farklı sürelerde alaşımlanmıştır. Numuneler XRD, SEM ve Vickers sertlik testleri ile analiz edilerek elde edilen bulgular grafikler ve görseller ile yorumlanmıştır. Genel olarak alaşımlama süresi arttıkça daha ince tanecikli yapılar elde edilmiştir. Alaşımlama süresinin parçacıkların küçülmesine ve kaynaşmasına katkı sağladığı görülmüştür. Bu durum XRD grafiklerinde Al pik seviyelerinin azalmasına ve piklerin genişliğinde ise bir artış meydana gelmesini sağlamıştır. XRD analizleri, Cu miktarının artışı ile birlikte kristal fazların küçüldüğünü, iç gerilmelerin yükseldiğini ve pik genişliklerinin belirgin şekilde arttığını göstermiştir. Vikers sertlik testleri de diğer bulguları destekleyecek veriler elde edilmiştir. Bu testler de alaşımlama süresi ve Cu miktarı artışının daha ince ve homojen bir mikro yapı elde edilmesinin sağlandığı ve numunelerin yüzey sertliğini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in order to reveal the effect of Cu amount and alloying time on the microstructure and mechanical properties of Al matrix composite materials, Cu was gradually reinforced in the range of %-%3 to metal powders and alloyed for different times, such as 30, 45, and 60 minutes. The samples were analyzed with XRD, SEM, and Vickers hardness tests, and the obtained findings were interpreted with graphics and visuals. In general, finer-grained structures were obtained as the alloying time increased. It was observed that the alloying time contributed to the shrinkage and fusion of the particles. This situation caused the Al peak levels to decrease in XRD graphics and an increase in the width of the peaks. XRD analyses showed that with the increase in Cu amount, the crystal phases became smaller, internal stress increased, and the peak widths increased significantly. Vickers hardness tests also obtained data that supported other findings. These tests also showed that the increase in alloying time and Cu amount provided a finer and more homogeneous microstructure and increased the surface hardness of the samples.