Üst sosyo-ekonomik düzey ailelerin konutlarında mutfak tasarımı ve donatı elemanı ilişkileri
Relations between furniture design and kitchen accessories in high socio-economic level family houses
- Tez No: 165985
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
m ÜST SOSYO-EKONOMİK DÜZEY AİLELERİN KONUTLARINDA MUTFAK TASARIMI VE DONATI ELEMANI İLİŞKİLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mina BALIKHANI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu araştırmada, üst sosyo-ekonomik düzey (SED) ailelerin mutfak mekânlarının tasarım kıstasları ve donatı elamanları açısından uygun olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, örnekleme yöntemi ile seçilen 35 adet konut mutfağında kullanılan donatı elemanlarının boyutları, işlevselliği, kullanılan mutfak alt ve üst dolapları (depolama üniteleri), kullanıcıların istek ve memnuniyet durumları bir anket çalışmasıyla belirlenmiş ve mekânların projeleri çizilmiştir. Araştırma sununda, mutfakların tipleri, kullanıcıların mutfakta yemek yeme alışkanlıkları, mutfakların açık ve kapalı alanları belirlenmiştir. Bu mekânların uygun ve verimli hale getirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Mutfak tasannu, Mutfak aksesuarları, Donatı elemanları, Konut Sayfa Adedi : 115 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Rahmi ARAŞ
Özet (Çeviri)
IV RELATIONS BETWEEN FURNITURE DESIGN AND KITCHEN ACCESSORIES IN HIGH SOCIO-ECONOMIC LEVEL FAMILY HOUSES (M. Sc. Thesis) MinaBALIKHANI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES MAY 2005 ABSTRACT In this study, it is to determine that if the high socio-economic family kitchens spaces are suitable or not due to the design criterias. Scales, function of fittings used in 35 houses kitchens were used top and bottom kitchen cupboards, (storage units) which are selected by making researches on high socio economic family kitchens of Ankara, desire and please of users are determined by taking a pull and projects of places are drawn. At the end of the study, in the high scaled house kitchens; wall &floor material, height of the ceiling, area of the kitchen, mechanism and accessories used in the kitchen units, are determined; solving proposals are presented to make these places suitable and productive. Science Cod : 5001013 Key Words : Kitchen Design, Kitchen Accessories,Interior Elements, House Number of pages : 1 1 1 Thesis Advisor : Assist. Prof. Rahmi ARAS