Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'nin trafik denetim stratejilerinin karşılaştırılması
Traffic control strategies in the European Union countries and Turkey
- Tez No: 165999
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ııı AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ İLE TÜRKİYE'NİN TRAFİK DENETİM STRATEJİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ÖZKARA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Sürücülerin trafik suçu işlemelerini engelleyici önlemler diğer trafik güvenliği önlemlerine nispeten göreceli olarak biraz daha fazla ele alınmıştır. Polislerin karşılaştıkları çeşitli sorunlar dikkate alındığında, karayolu trafik denetimlerinin, polisiye faaliyetler içinde öncelik sırasına göre ilk sıralarda yer almadığı görülmektedir. Trafik denetim hizmetlerinde kıt kaynakların verimli olarak kullanılmadıkları söz konusudur. Trafik denetimleri ve çalışmalarından edinilen deneyimlerin değerlendirme sürecinden geçirilerek sürücü davranışını değiştirebilecek, kaza riskini ve yaralanma şiddetini azaltabilecek stratejilerin henüz hazırlanmadığı görülmektedir. Diğer taraftan etkin polisiye faaliyetleri uygulandığı takdirde kaza kayıplarının büyük oranda azalacağı da kanıtlanmıştır. Sürücülerin trafik suçu işlemelerine engel olunduğu takdirde trafik güvenliği alanında büyük oranda yarar sağlanmış olacaktır. Karayolu güvenliği için önemli olan ve denetim stratejilerinin odaklanması gereken üç temel trafik suçu üzerindeki değerlendirmeleriIV kapsamaktadır. Bu suçlar hız, alkol ve emniyet kemeri denetimleriyle ilgilidir. Denetim tek başına yeterli olabilecek bir önlem değildir. Denetimin sistematik bir faaliyetin bir parçası olduğu ve bilgilendirme ve mühendislik faaliyetleriyle desteklendiği durumlarda daha fazla etkili olacağına dair yeterince kanıt mevcuttur. Bu tezde; Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki Trafik Denetim Stratejileri araştırılmıştır. Bilim Kodu : 626 Anahtar Kelimeler : Strateji,Trafik,Denetim Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
TRAFFIC CONTROL STRATEGIES IN THE EUROPEAN UNION COUNTRIES AND TURKEY (Master Degree Thesis) Ali ÖZKARA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES June 2005 ABSTRACT Measures aimed at preventing drivers from committing traffic crimes have relatively been more pondered, compared to other traffic measures. When the problems that traffic police face are taken into account, it is seen that road traffic controls do not have the priority among the activities of police. It is a fact that for traffic control services, the already scarce resources are not optimumly utilised. Strategies based on the experiences of traffic controls and studies, aimed at changing the behaviour patterns of drivers and minimizing the risk of accidents and related injuries are not prepared. On the other hand, it is also proven that if active police control is implemented, accident-related casualties and injuries are minimized to a great extent. Preventing drivers from committing traffic crimes will be beneficial to road safety. There are three main traffic crimes on which control strategies should focus. These are speeding, alcohol and seat belt controls. However, control is not enough all by itself. There are enough evidence to prove that controls should be coupled with a systematic pattern, informationvx and relevant engineering activities. In this thesis, traffic control strategies in the European countries and Turkey are anaylzed. Science Code : 626 Key Word : Strategy, Traffic, Control Number of pages : 97 Director of the thesis : Doç. Dr. Adnan SÖZEN