100w gücündeki bir yakıt hücresi için evirici devre geliştirilmesi
Implementation of an inverter for a 100w fuel cell
- Tez No: 166000
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
100 W GÜCÜNDEKİ BİR YAKIT HÜCRESİ İÇİN EVİRİCİ DEVRE GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Asuman SAĞLIKCIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Yakıt hücreleri yakıttaki kimyasal enerjiyi doğrudan elektrik enerjisine dönüştürürler. Çevre kirlililiğine ve gürültüye neden olmaması ve hareketli parça içermemesi yakıt hücresinin başlıca avantajları arasındadır. Fosil kaynakların sınırlılığı ve çevre kirlenmesi gibi etkenler nedeniyle, hidrojen gazını kullanan yakıt hücrelerinin gelecekte önemli bir seçenek olacağı açıkça görülmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak yakıt hücrelerinin temel yapıları incelenmiştir. Daha sonra, yakıt hücresi ile kullanılabilecek dc/dc ve dc/ac dönüştürücülerin türleri, genel yapıları,, çalışma ilkeleri incelenmiş, farklı devrelerin analizleri ve bilgisayar benzetimleri yapılmıştır. Son olarak da, 100 W gücündeki bir yakıt hücresi çıkışına bağlanan tam köprü bir evirici ile de gerilim ac gerilime dönüştürülmüş ve sistemin çalışması deneysel olarak incelenmiştir. Bilim Kodu : 608.01.05 Anahtar Kelimeler : Yakıt Hücreleri, DC/AC Dönüştürücü, Trafo Tasarım Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M.Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
IV IMPLEMENTATION OF AN INVERTER FOR A 100-W FUEL CELL (Yüksek Lisans Tezi) Asuman SA?LIKCIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT Fuel cells are the devices that directly convert chemical energy into electrical energy. They provide clean energy, they do not cause noise and they do not involve any rotating parts. Therefore, fuel cells utilizing hydrogen are claimed to be environmentally friendly, and considered to be the future source of power. In this dissertation, firstly, general structures of the fuel cells have been investigated. Then, types and structures of dc/dc and dc/ac converters that can be used with the fuel cells have been investigated. Their operation principles have been presented, and all the topologies have been analyzed and simulated. Finally, an inverter to produce ac power is used to experimentally test a 100-W fuel cell. Science Code Key Words Page Number Adviser 608.01.05 Fuel Cells 87 Yrd. Doç. Dr. M.Timur AYDEMİR