Kafeste ve yerde broiler yetiştiriciliğinin önemli bazı özellikler bakımından karşılaştırılması
Comprasion of broiler raising in cages with floor system in refard to some important characteristics
  1. Tez No: 16600
  2. Yazar: OKAN ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ii ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ KAFESTE VE YERDE BROILER YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ÖNEMLİ BAZI ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Okan ELİBOL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dal i Danışman: Doç. Dr. Mesut TÜRKOĞLÜ 1991, Sayfa: 73 Jüri: Doç. Dr. Mesut TÜRKOĞLÜ : Prof.Dr. Besim GÜROCAK : Doç. Dr. Rama s an YETİŞİR Bu araştırmada yumurta civcivlerinin büyütülmesinde kullanılan kafes sisteminde broiler üretimi yapılarak önemli bazı özellikler bakımından yer sistemi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Denemede, A ve B yabancı ticari hibriti ile Erbro yerli ticari hibridi aynı kümes içerisinde kafes ve yer sisteminde 18 ve 21 civciv/m2 barındırma sıklığında yetiştirilmiştir. Ayrıca, kafes sisteminde tel taban yanında plastik tabanlar, tel taban üzerine serilmiş ve iki taban mater yalinin göğüs kusurlarına etkisi araştırılmıştır. Deneme sonu olan 7. haftada tel semin, tel.semin + plastik örtü ve yer sisteminde canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla, 1792,1746, ve 1745 g olup bu değerler arasındaki farklılıklar istatistik! olarak önemli bulunmuştur (P < 0.05). Canlı ağırlık bakımından A, B ve Erbro genotipleri için sırasıyla 1876, 1683 ve 1724 g değerleri el de edilmiş olup, A genotipi, B ve Erbrodan önemli derecede ağır bulunmuştur (P < 0.01). m2 de 18 ve 21 civciv barın dırma sıklıklarında elde edilen ortalama canlı ağırlık değerleri arasındaki farklılıklar ise önemli bulunmamıştır.iii Yer sisteminde yetiştirilen hayvanlarda tekerrürlere ait yem değerlendirme sayıları tespit edilemediğin den, yer sisteminin kendi içinde ve kafes sistemi ile istatistik! yönden karşılaştırılması yapılamamıştır. Bununla birlikte kafes sisteminde A, B ve Erbro genotipleri için belirlenen sırasıyla, 2.12, 2.22 ve 2.28 yem değerlendirme sayıları arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P < 0. 05).Barındırma tipi ve sıklığında ise aynı özellik bakımından elde edilen değerler arasında farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Araştırma da 6. hafta da sadece tel taban barındırma tipinde % 1.70 göğüs kusuru görülmüş olup, 7. haftada tel taban için % 19.65, plastik tel taban için % 6.41 ve yer sistemi için ise % 0 değerleri belirlenmiş ve farklılıklar önemli bulunmuştur (P < 0.01). Genotip ve Barındırma sıklıkları arasında göğüs kusurları bakımından tespit edilen değerler arasındaki farklılıklar ise önemli bulunmam iştir. ölüm oranları bakımından ise bütün gruplar arası farklılıklar önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak kafeste broiler üretiminin yapılması halinde, göğüs kusurları yer sistemine karşın önemli bir dezavantaj ortaya koymaktadır. Bundan dolayı tel tabanda canlı ağırlığın önemli seviyede ağır bulunmasına karşın göğüs kusurunun azaltılması bakımından plastik örtülü tabanların kullanılması uygun görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Broiler, kafes sistemi, canlı ağırlık, göğüs kusuru.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Master^ Thesis COMPRASION OF BROILER RAISING IN CAGES WITH FLOOR. SYSTEM IN REGARD TO SOME IMPORTANT CHARACTERISTICS Okan ELiBOL University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mesut TüRKOĞLÜ 1991, Page: 73 Jury: Assoc. Prof.Dr. Mesut TüRKOĞLÜ : Prof.Dr. Besim GÜROCAK : Assoc. Prof.Dr. Ramazan YETİŞİR This experiment was conducted to compare the performance of broilers reared in cage system which is designed for growing layers chicks with to broilers in a litter pen system. Two commercial broiler hybrids; A and B with domestic commercial hybrid, Erbro were reared both in cage and floor systems in the same house with the stocking densities of 18 and 21 birds per square meter. The cages broilers were compared on two different type of floor; normal metal and plastic mesh plus metal flooring for reducing the breast blisters incidence. Body weights at 7 th weeks of age for metal floor, metal plus plastic mesh floor and litter floor were 1792, 1746 and 1745 gr respectively and differences were statistically significant (P < 0.05). Average body weights of A, B and Erbro genotypes were 1876, 1683 and 1724 gr respectively. The differences among genotypes were found significant (P < 0.01), but body weight differences were not statiscally significant among the various stocking densities.Feed conversion ratios of A, B and Erbro genotypes were 2.12, 2.22 and 2.28 respectively in cage system and the differences among the genotypes were significant (P < 0.05). Feed conversion ratio did not differ significantly among cage flooring systems and stocking densties. Breast blister incidences for three types of floorings were 19.65 %, 6.41 % and 0 % respectively and the differences were significant statistically (P < 0.01). Breast blister incidences did not differ siguificantly among the various genotypes and stocking densities. The differences among all groups were not significant at 7 weeks of age with regard to liveability. As a result, breast blisters are main problem of rearing broilers in cages. Although the metal flooring gave the best results with regard to body weights, plastic- mesh + metal flooring was more effective to reduce the breast blisters. So it is recommended to use it instead of metal floor. KEY WORDS: Broilers, cage system, body weight, breast blisters.