Yumurta üretiminde genotip x çevre interaksiyonları üzerinde bir araştırma
A Research on the genotype x environment interactions in egg production
- Tez No: 5786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. METİN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi YlMÜRTA ÜKETÎMÎNDE GENOTİP X ÇEVHE İHTERAKSÎYOICLAHr ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Nihat ÖZTÖEK Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dala Danışman: Doç. Dr. S. Metin Yener 1987, Sayfa: 50 Jüri: Doç. Dr. S. Met in Yener Prof.Br.Cemalettin ÂKPINAR Prof.Dr. Talisin KESİCİ New Hampshire, Hy-line ve Hisex Brown geno tiple rine ait tavuklar ile yapılan bu çalışmada, yerde ve ka feste barındırma uygulanmış ve 3x2 faktöriyel deneme ter tibinde, cinsi olgunluk yaşı ve ağırlığı, 45.. -hafta sonu yumurta verimi ve ağırlığı, 36»hafta canlı ağırlığı, can lı ağırlık artışı ve yaşama güçleri bakımından genotip x çevre ' int era ks iyonları 'üzerinde durulmuştur. Yumurta,. verini ve cinsi olgunluk yaşı bakımından genotip x barındırma interaksiyonları önemli bulundukları halde(P«
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH OK THE GENOTYPE X ENVÎRONMENT INTERACTIONS IN EGG PRODUCTION Nihat ÖZTURiC Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Husbandry Supervisor: Assoc. Prof.Dr. S.Metin YENER 1987, Page: 50 Jury: Assoc. Prof.Dr. S.Metin YENBR Prof.Dr.öemalettin AKPINAR £rof. Dr. Tahsin KESİCÎ This study was carried out with the chickens of the New Hampshire, Hy-Line and Hisex Brown genotypes each housed both in the cages and on the floor. Using 3^2 factorial experimental design, genotype x environment in teractions were studied with respect to egg yield and weight by the end of 4-5-w£eks,age at.sexual- maturity, weight at 36 weeks of age,liveweight gain and livâbiLîity.