Benzinli motorlarda çalışma parametrelerinin karbon monoksit ve hidrokarbon oluşumuna etkisi
The research of the effects of work parameters in gasoline engines on carbon monoxide and hydrocarbon emissions as experimentally
  1. Tez No: 166005
  2. Yazar: EMRE AYTAV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR YÜCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
BENZİNLİ MOTORLARDA ÇALIŞMA PARAMETRELERİNİN KARBON MONOKSİT VE HİDROKARBON EMİSYONU OLUŞUMUNA ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emre AYTAV GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada, enjeksiyonlu, buji ile ateşlemeli, dört zamanlı ve tek silindirli bir benzin motorunda çeşitli çalışma parametrelerinin hidrokarbon, karbon monoksit emisyonu oluşumu ve motor performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde motor devri, ateşleme avansı, hava fazlalık katsayısı, gaz kelebeği açıklığı, emme manifoldu giriş sıcaklığı ve soğutma suyu sıcaklığı değişken parametreler olarak seçilmiştir. İncelenen parametrenin dışındaki diğer parametreler sabit tutularak deneyler yapılmıştır. Deneylerde hava fazlalık katsayısının artması ile hidrokarbon ve karbon monoksit emisyonlarında azalma, ateşleme avansının artmasıyla hidrokarbon emisyonunda artış gözlenirken karbon monoksit emisyonunda değişim olmamıştır. Gaz kelebeği açıklığına bağlı olarak hidrokarbon ve karbon monoksit emisyonlarında değişim gözlenmemiştir. Emme manifoldu giriş sıcaklığının artması ile karbon monoksit emisyonu azalırken hidrokarbon emisyonu belli bir sıcaklığa kadar azalmış sonra tekrar artış göstermiştir. Soğutma suyu sıcaklığının artışına bağlı olarak, hem karbon monoksit, hem de hidrokarbon emisyonları azalmıştır. Sonuçlar grafik halinde gösterilmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Egzoz emisyonları, karbon monoksit, hidrokarbon, buji ile ateşlemeli motorlar, yanma Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Serdar YÜCESU
Özet (Çeviri)
IV THE RESEARCH OF THE EFFECTS OF WORK PARAMETERS IN GASOLINE ENGINES ON CARBON MONOXIDE AND HYDROCARBON EMISSIONS AS EXPERIMENTALLY (M.Sc. Thesis) EmreAYTAV GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, the effects of different work parameters in injectioned, spark ignitioned, four stroke and one-cylindered gasoline engine on carbon monoxide and hydrocarbon emission and the effects of engine performance was examined as experimentally. During the experiments, engine speed, ignition timing, coefficient of excess air, throttle valve gap, input temperature of intake manifold and cooling water temperature were chosen as variable parameters. Apart from examined parameters, other parameters were taken as constant during the experiments. With the increment of coefficient of excess air, the decreasing of the carbon monoxide and hydrocarbon emission was seen. While hydrocarbon emission was increasing by ignition timing, there were no alteration on carbon monoxide emission. Related to the throttle valve gap, no difference on carbon monoxide and hydrocarbon emission was observed. When the input temperature of intake manifold increased, the emission of carbon monoxide and hydrocarbon decreased. But, after an obvious temperature level, emission of hydrocarbon began to increase. Related to the increasing of cooling water temperature, both carbon monoxide and hydrocarbon emmissions became less. The results are shown as graphics. Science Code : 708 Key Words : Exhaust emissions, carbon monoxide, hydrocarbon, spark ignition engines, burn. Page Number: 101 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Serdar YÜCESU