Ermenek havzası Çetinkalesi tepe civarı kırmataşlarının alkali silika reaksiyonu açısından incelenmesi
Investigation of crushed stones around Çetinkalesi hill in Ermenek region according to alkali silica reaction
- Tez No: 166006
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İİİ ERMENEK HAVZASI ÇETİNKALESİ TEPE CİVARI KIRMATAŞLARININ ALKALİ SİLİKA REAKSİYONU AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Saniye TABAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ermenek Havzası Çetinkalesi Tepe civarına ait kayaçlardan üretilen kırmataşların alkali silika reaksiyonuna ilişkin özelliklerini belirlemektir. Kırmataş örnekleri üzerinde alkali-silika reaksiyonunu belirlemek için kimyasal analiz ve hızlandırılmış harç çubuk deneyleri yapılmıştır. Verilerin istatistik analizleri yapılarak bulgular standart değerlerle karşılaştırılmıştır. Kimyasal analiz sonuçları ilgili standarda göre zararsız bölgede yer almıştır. Hızlandırılmış harç çubuk deneyinden elde edilen 14 ve 28 günlük boy değişim değerlerinin, alkali silika reaksiyonu için standartta öngörülen %0.1 ve %0.2 genleşme sınırının altında olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, araştırma bölgesinden elde edilecek kırmataşların alkali silika reaksiyonu açısından zararsız olduğu anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Alkali silika reaksiyonu, kırmataş, harç çubuğu Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF CRUSHED STONES AROUND ÇETİNKALESI HILL IN ERMENEK REGION ACCORDING TO ALKALI SILICA REACTION (M.Sc. Thesis) Saniye TABAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT The goal of this study is to determine the characteristics of crushed stones that are produced from rocks belonging to Çetinkalesi Hill in Ermenek Region. Chemical analyses and accelerated mortar bar experiments are carried out on crushed stones samples in order to determine alkali silica reaction. By applying statistical analyses on dates, they are compared with standard values. The results of chemical analyse are found in the harmless range of concerned standards. By using mortar bar experiments, 14 and 28 days expansion variation values are measured. It is recognised that the values are below the limits % 0.1 and % 0.2 of the standard required for alkali silica reaction. In conclusion, it is shown that the crushed aggregates found are harmless and reliable with respect to alkali-silica reaction. Science Code Key Words Page Number Adviser 2251101 Alkali silica reaction, crushed stone, mortar bar 71 Prof.Dr. Metin ARSLAN