Kıyısal alanlarda askı maddesi taşınımının sayısal modellenmesi
Modeling of suspended sediment in coastal waters
  1. Tez No: 166019
  2. Yazar: UMUT YEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill KIYISAL SULARDA ASKI MADDESİ TAŞINIMININ SAYISAL MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Umut YEGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu tez çalışmasında, kıyısal sularda askı maddesi taşınımını benzeştiren üç boyutlu bir sayısal model (SUSET3) geliştirilmiştir. Modelde üç boyutlu ilerlemeli yayılma denklemi sayısal olarak çözülmektedir. Çözüm yöntemi, sonlu farklar ve sonlu elemanlar yöntemlerinin birleşimidir. Yatay düzlemde, şaşırtmacalı çözüm ağında, ikinci dereceden merkezi sonlu farklar, düşeyde ise doğrusal şekil fonksiyonlu Galerkin sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaktadır. Geliştirilen üç boyutlu askı maddesi taşınım modeli, kıyısal sularda rüzgar etkisiyle oluşan akıntıların benzeştirildiği bir başka üç boyutlu hidrodinamik taşınım modeli (HİDROTAM3) ile birlikte eş zamanlı çözüm yapmaktadır. HİDROTAM3 modeliyle benzeştirilen akıntı düzeni, geliştirilen askı maddesi taşınım modelinde girdi olarak kullanılmaktadır. Zamansal çözümde, kendinden zaman ayarlamalı Runge-Kutta Fehliberg Yöntemi uygulanmıştır. Geliştirilen model akıntı düzeni alan ölçümleri bulunan Fethiye Körfezi'ne uyarlanmıştır. Bilim Kodu : 624.02.03 Anahtar Kelimeler : Askı maddesi, sayısal modelleme, taşınım, hidrodinamik, sonlu elemanlar, sonlu farklar Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Lale BALAS
Özet (Çeviri)
IV MODELING OF SUSPENDED SEDIMENT IN COASTAL WATERS (M. Sc. Thesis) UmutYEGÜL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust 2005 ABSTRACT In this thesis, a three dimensional numerical model (SUSET3) has been developed to simulate the transport of suspended sediments in coastal water bodies. Three dimensional convective diffusion equation has been numerically solved in the model. Solution method is a combined finite difference-finite element method. In the horizontal plane second order central finite differences on a staggered scheme and in the vertical Galerkin Weighted Residual Method with linear shape functions are applied. The developed numerical model runs simultaneously with another three dimensional hyrodynamic and transport model (HİDROTAM3) that simulates the current pattern under the wind forcing in coastal waters. The current pattern simulated by HİDROTAM3, has been used as an input file in the developed suspended sediment transport model. In the timewise solution, the adaptive step size controlled Runge-Kutta Fehlberg Method has been used. The developed model has been applied to Fethiye Bay that there exist some field measurements on coastal currents. Science Code : 624.02.03 Key Words : Suspended sediment, numerical modeling, transport, hydrodynamic, finite element, finite difference. Page Number : 82 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Lale BALAS