Kütahya yöresi tuğla fabrikası atıklarının tuğla üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation of the usability of the wastes produced from Kütahya district brick factory in brick production
- Tez No: 166023
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
III KÜTAHYA YÖRESİ TUĞLA FABRİKASI ATIKLARININ TUĞLA ÜRETİMİNDE KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Tuğla fabrikalarında, üretim sırasında çeşitli atıklar ortaya çıkmaktadır. Bu atıklar değerlendirilemediği için çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bu çalışmada Kütahya yöresi tuğla fabrikası atıklarının tuğla üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tuğla atıkları, belirli bir öğütme işleminden geçirilmiş ve hammadde içerisine ağırlıkça % 0, % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 ve % 30 oranlarında katılarak deney numuneleri üretilmiştir. Bu numuneler, 850 °C, 950 °C ve 1050 °C gibi üç farklı sıcaklıkta pişirilerek ilgili standartlarda belirtilen fiziksel ve mekanik testlere tabi tutulmuştur. Üretilen tuğlalar, hem birbirleri ile hem de katkısız kontrol tuğlası ile karşılaştırılmıştır. Yapılan deneylerde en uygun sonuç sonucunda 950 °C'de pişirilen ve % 25 oranında atık tuğlanın kullanıldığı tuğlada elde edilmiştir. Bilim Kodu : 714 Anahtar Kelimeler : Kil, Tuğla, Tuğla Atığı, Atıkların Değerlendirilmesi Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE USABILITY OF THE WASTES PRODUCED FROM KÜTAHYA DISTRICT BRICK FACTORY IN BRICK PRODUCTION (M.Sc. Thesis) Ayhan ÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Several types of wastes are produced during the production of bricks in brick factories. These wastes cause environmental pollution. Unless they are used elsewhere. In this study usability in brick production of the wastes obtained from Kütahya disrict brick factory was investigated. Brick wastes were ground and used as 0, 5, 10, 15, 20, 25 and 30 % in brick sample production. These samples were burned in 850 °C, 950 °C, 1050 °C degrees and burned samples were tested physically and mechanically. Brick samples were compared with each other as well as with control brick sample. As a result it was determined that, the most appropriate sample is the one that burned in 950 °C and 25 % waste added. Science Code Key Words Page Number Adviser :714 : Clay, Brick, Brick Waste, Utilization of Wastes :66 : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ