Aksaray ili ve çevresinin sucul coleoptera faunası
Fauna of aquatic coleoptera in Aksaray province and its around
- Tez No: 166024
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
III AKSARAY İLİ VE ÇEVRESİNİN SUCUL COLEOPTERA FAUNASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Cemal DARILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Türkiye' nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray ili ve çevresinde, 2004 yılı Mayıs-Eylül ve 2005 Haziran aylan arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda sucul koleopterlere ait 128 örnek toplanarak teşhis edilmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda, toplanan örneklerin Coleoptera takımının 6 familyasının 19 cinsine ait 28 tür grubu takson olduğu tespit edilmiştir. Hydrophilidae familyasına ait Helochares lividus (Forster, 1771) türünün Türkiye Coleoptera faunası için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Gyrinidae familyasına ait Gyrinus distinctus Aube, 1836 ve G. caspius Menetries, 1832, Haliplidae familyasına ait Haliplus variegatus Sturm, 1834, Dytiscidae familyasına ait Oreodytes septentrionalis Gyllenhal, 1826 ve Laccophilus hyalinus (DeGeer, 1774), Hydrophilidae familyasına ait Enochrus fuscipennis (Thomson, 1884) ve E. melanocephalus (Olivier, 1792) türlerinin İç Anadolu bölgesi için ilk kayıt oldukları tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden 23' ü araştırma alanı için yeni kayıttır. Araştırma alanında tespit edilen türlerin habitatları ve fenolojileri ile yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye'de ve dünyada olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye yayılışları da harita üzerinde işaretlenmiştir.IV Bilim Kodu : 230 Anahtar Kelimeler : Coleoptera, sucul, Aksaray İli, Türkiye, fauna Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
FAUNA OF AQUATIC COLEOPTERA IN AKSARAY PROVINCE AND ITS AROUND (M.Sc. Thesis) Mustafa Cemal DARILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT A total of 128 samples belonging to the aquatic beetles were collected in provinces of Aksaray and its around located in Central Anatolia region of Turkey by area studies and then identified between May- September in 2004 and June in 2005. As the result of the identification, 28 species group taxon belonging to 19 genus of 6 family (Coleoptera) were determinated. Helochares lividus (Forster, 1771) belonging to family Hydrophilidae, was stated as first record for the Turkish Coleoptera fauna. Among determinated species Gyrinus distinctus Aub?, 1836 and G. caspius Menetries, 1832 belonging to Gyrinidae family, Haliplus variegatus Sturm, 1834 belonging to Haliplidae family, Oreodytes septentrionalis Gyllenhal, 1826 and Laccophilus hyalinus (DeGeer, 1774) belonging to Dytiscidae family, Enochrus fuscipennis (Thomson, 1884) and E. melanocephalus (Olivier, 1792) belonging to Hydrophilidae family, were stated as first records for the Central Anatolia region of Turkey. 23 of determined species were new record for research area. The habitats of the phonologies of these species determinated in the area and their distribution data were given. Distribution of each species were given in two categories; as in Turkey shown on the map and in the world.VI Science Code : 230 Key Words :Coleoptera, aquatic, Aksaray Province, Turkey, fauna Page Number : 95 Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK