Anadolu merinosu ve ile de France x Anadolu merinosu melezi (F1 ve G1) erkek kuzularda besi gücü ve karkas özellikleri üzerinde araştırmalar
Fattening performance and carcass characteristics of Anatolian Merino, ile de France x Anatolian Merino (F1 and G1) crossered lambs
- Tez No: 16604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
iii ÖZET“Yüksek Lisans Tezi AHADOLU MERİNOSU, İLE DE FRANCE X ANADOLU MERİNOSU KELEZÎ (F ve G ) ERKEK KUZULARLA BESİ GÜCÜ VE KARKAS ÖZELLİKLERİ UZERÎHDE ARAŞTIRMALAR Mahmut AVFJLR Ankara Üniversitesi Ten Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Lalı Danışman: Doç.Dr. Mehmet ERTU?RUL 1991, Sayfa: 66-. Jüri: Doç.Dr. Mehmet ERTU?RUL Prof.Dr. Erdoğan SELÇUK Doç. Dr. Kuman AKMAN Araştırmanın amacı Anadolu Merinosu ile ile de France x Anadolu Merinosu melezi(IF x AnM)(F1 ve G1 ) kuzularının besi gücü ve karkas özelliklerinin b el irl en- mesidir. Bu amaçla 45-50 günlük yaşta sütten kesilen 6 adet Anadolu Merinosu, 7 adet IF x AnM(F ) ve 6 adet IF x AnM(G1 ) melezi tekiz erkek kuzu Ankara”Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü deneme ağılında 84 günlük süreyle ad libitum olarak entansif besiye alın mışlardır. Anadolu Merinosu, IF x AnM(F1 ) ve IF x AnM(G1 ) melezi kuzularında b esi başı ağırlığı sırasıyla 17.98, 23.11 ve 23.53 kg ; besi sonu ağırlığı 40.32, 46.77 ve 44.50 kg| besi boyunca günlük canlı ağırlık artışları 266.02, 281.67 ve 249.70 g olarak bulunmuştur. Bu özel liklerden sadece besi başı ağırlığı bakımından melez gruplar Anadolu Merinosu kuzularından üstün bulunmuştur (P< 0.01).iv Genotip gruplarında 1 kg canlı alırlık artışı için kesif yem tüketimi sırasıyla 4.82, 5.09 ve 5.27 kg olarak saptanmıştır. Genotip gruplarının 84 günlük besi süresi sonunda kesimhane ağırlığı sırasıyla 40.98, 46.14 ve 44.13 kg; sıcak karkas ağırlığı 19.60, 23.70 ve 22.30 leg; soğıık karkas ağırlığı 19.10, 23.12 ve 21.70 kg? karkas randımanı % 45.58, 50.06 ve 48.92? but ağırlığı 3.14, 3.89 ve 3.64 kg? sırt-bel ağırlığı 1.86, 2.13 ve 2.07 kg; kol ağırlığı 1.78, 2.19 ye 2.04 kg; göz kası alanı ise 16.28, 17.58 ve 17.51 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masterj Thesis FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF ANATOLIAN MERINO, İLE DE FRANCE X ANATOLIAN MERINO (F and G ) CROSSBRED LAMBS i i Mahmut AVŞAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Mehmet ERTU?RUL 1991, Page: 67 «fury: Assoc. Prof.Dr. Mehmet ERTU?RUL Prof.Dr. Erdoğan SELÇUK Assoc. Prof. Dr.Numan AKHAN The aim of the investigation was to determine of the fattening performance and carcass characteristics of Anatolian Merino and life de France x Anatolian Merir»(lF x AiM) (F and G ) cröfeses. For this reason 6 Anatolian Merino, 7 Ilexde France x Anatolian Merino (F ) and 6 Ilğ de France x Anatolian Merino