Scada ve otomasyon sistemlerinin dağıtım şebekelerinde uygulanması
The implementation of scada and automation systems on distribution networks
- Tez No: 166036
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
SCADA VE OTOMASYON SİSTEMLERİNİN DAĞITIM ŞEBEKELERİNDE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Enerji sistemleri; üretim, iletim ve dağıtım sistemleri olmak üzere üçe ayrılmaktadır. SCADA sistemleri özellikle üretim ve iletim sistemlerinde kullanılmakta iken, dağıtım şebekelerinde genellikle otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. SCADA sistemleri ile Coğrafi Bilgi Sistemi, Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri ve Arıza Yönetim Sistemleri gibi otomasyon sistemlerinin entegrasyonu mümkündür. Bu çalışmada öncelikli olarak dağıtım sistemlerimle kullanılan SCADA ve otomasyon sistemleri tanıtılmıştır. Modern dağıtım şirketlerinin kullanmış oldukları Önemli otomasyon sistemleri hakkında değerlendirmeler yapılarak, bu sistemlere ait uygulamalı çalışmalar ve örnekler sunulmuştur. Çalışmanın sonunda ise, Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesi elektrik dağıtım şebekesinde tesis edilen otomasyon sisteminin detay bilgileri, temel parametreleri ve öneriler hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 970 Anahtar Kelimeler : SCADA, Otomasyon, Otomatik Sayaç Okuma Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
IV THE IMPLEMENTATION OF SCADA AND AUTOMATION SYSTEMS ON DISTRIBUTION NETWORKS (M. Sc. Thesis) Fatih ERDEM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Energy systems consist of three groups as generation, transmission and distribution systems. While SCADA Systems are especially used in generation and transmission systems, automations systems are generally used in distribution networks. By the help of SCADA systems the integration of Geographical Information Systems, Automated Metering Systems and Fault Management Systems is possible. In this study; first of all, the SCADA systems used in distribution systems and automation systems are introduced. The evaluations about the important automation systems that are used by modern distribution companies are done, applied studies and examples belong to these systems are introduced. At the end of the study, detailed information and basic parameters for the automation system that is implemented in the electricity distribution network of Ankara Chamber of Industry I. Organized Industrial Area and suggestions are introduced. Science Code Key Words Page Number Adviser 970 SCADA, Automation, Automated Meter Reading 101 Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU