Esnek imalât sistemlerinin (FMS) talaşlı imalât sanayiinde kullanımı ve FMS işletim verimliliğinin artırılması
Using of flexible manufacturing systems (FMS) in metal machining industry and improving the FMS operating productivity
- Tez No: 166035
- Danışmanlar: PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İİİ ESNEK İMALAT SISTEMLERININ(FMS) TALAŞLI İMALAT SANAYİİNDE KULLANIMI VE FMS İŞLETİM VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Alper GÜRKÖK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Türk sanayisinin son 10 yıldaki gelişimi, özellikle reel sektörün otomotiv ve yan sanayiindeki gelişmeleriyle daha da ivme kazanmıştır. Dünyadaki otomotiv ve yan sanayileriyle Türk sanayisi karşılaştırıldığında başta takım makinaları ve üretim yöntemleri alanında farkın giderek kapandığını görmekteyiz. Bu gelişme küreselleşme ve rekabetin artmasına paralel olarak firmaların kendilerine hızla ucuz ve kaliteli pazar araştırmalarıyla sağlanmıştır. Bu noktada dünyada kullanılan Esnek İmalat Sistemleri ve makinalarının ülkemizde ne oranda bilindiği ve kullanıldığı araştırma konusudur. Ülkemizde önde gelen firmalar, dünya firmalarıyla iş yaparken doğal gelişen bir süreç olarak kendi bünyelerinde FMS sitemlerini kurmayı bir ihtiyaç olarak görerek yatırıma gitmişlerdir. Bu çalışmada FMS yatırımının hangi koşullarda yaygınlaşması gerektiği ve temel mantığı ortaya konulmuştur. Bu kapsamda literatürdeki çeşitli uygulamalar ve modellerden örnekler verilmiştir. Uygulama çalışması kapsamında FMS işletimsel problemlerine ilişkin yapılan iyileştirmeIV çalışmaları için 6-Sigma projelerinde uygulanan yöntem ve yaklaşımlar kullanılmıştır. Bu tez çalışması ile talaşlı imalat yapan bir fabrikadaki FMS'in işletim verimliliği incelenmiş, verimsizliğe neden olan nedenler analiz edilerek, sistemin daha verimli çalışmasını sağlayan iyileştirme önerileri ve uygulama sonuçları ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 119 Anahtar Kelimeler : Esnek imalat sistemleri, FMS, talaşlı imalât, iyileştirme, verimlilik, 6 Sigma Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
USING OF FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS(FMS) IN METAL MACHINING INDUSTRY AND IMPROVING THE FMS OPERATING PRODUCTIVITY (M.Sc. Thesis) Hasan Alper GÜRKÖK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT The developing acceleration of the Turkish Industry during last 10 years has been mainly affacted by the automotive industry investments. It is easily noticed that the distance between the Turkish and the European industries coming more close by the years especially at Machining Centers, Toolings and Production Technics that are used in metal industry. These industrial developings were successied by the firms which are looking for cheap and quality bazaar via globalism and growing competition. At this moment there should be a reserach subject that how much Flexible Machining Systems are known and being used in our country. Some of the big factories working with the world firms naturally have need of investment on FMS and assembled at their production. At this thesis, it is mentioned when the conditions of becoming widespread of FMS should be better and the main logic of FMS is told. Which kinds of operational difficulties of the FMS can occur after they are assembled and the solution models in the literatures are researched. Some basic solutions from the literature are explained. Hence in theVI extent of the improving productivity of FMS analysis, the technics and the approch of 6 Sigma projects were used. In this thesis, one of the FMS efficiency in an automotive parts supplier factory Was inspected. The factors those cause unproductiveness were analysed and improving suggestions were prepared. Improvements were applied and their results were published. Science Code Key Words Page Number Adviser :119 : Flexible manufacturing systems, FMS, metal machining industry, improving, productivity, 6 Sigma :134 : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN