Elektrik dağıtım şebekelerinde scada/dms sistemlerinin incelenmesi ve uygulanması
Scada/dms systems analysis and implementation on electricity distribution networks
  1. Tez No: 379713
  2. Yazar: MEHMET YURDABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada her geçen gün enerjiye olan talebin artması elektrik şebekelerinin genişlemesine sebep olmaktadır. Dünyada enerji sektöründeki teknolojik gelişmeler, kaliteli enerji kullanmak için ülkemizde de ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunların başında elektrik dağıtım şebekelerinde SCADA/DMS uygulamaları gelmektedir. Elektrik dağıtım şirketlerinin en önemli işlevlerinden bir tanesi, arıza yerini en kısa sürede bulmak ve arızayı onarmaktır. Fakat arıza servislerinin uyguladığı klasik yöntemler kesinti süresini uzattığı gibi tehlike ve zararlar da meydana getirebilmektedir. Tüketiciye kesintisiz, kaliteli ve güvenli bir elektrik enerjisi sağlayabilmek için sistemin her parametresinin izlenmesi, kontrol altında tutulması ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine kadar SCADA/DMS gibi otomasyonel çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye'de kaliteli, güvenli ve kesintisiz elektrik kullanabilmek adına sayılı elektrik dağıtım şirketi SCADA/DMS sistemini işletmeye çalışırken birçok dağıtım şirketi için ise bu uygulama başlangıç veya proje aşamasındadır. Bu tezimizde bir dağıtım şirketimizde uygulaması yapılacak olan SCADA/DMS sistemi genel bir şekilde ele alınacaktır. Bununla birlikte elektrik dağıtım şebekesinin uzaktan izlenmesi, analiz edilmesi ve kontrol edilmesi konularına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Increasing demand for energy in the world day by day causes the expansion of the electricity network. Technological developments in the energy sector around the world has begun to come to the fore for using high-quality enegy in our country, too. At the beginning of these SCADA/DMS applications on electricity distribution network are used. One of the most important functions of the electricity distribution companies is finding the fault location as soon as possible and repairing the fault. However, conventional methods applied by breakdown service prolong outage time, also effectuate danger and damages. For providing a continuous, solid and secure electric energy, each parameter of the system must be traced, kept under control and analysised. Therefore, from production of electric energy to consumption automation solutions are required as SCADA/DMS. In Turkey, for using high-quality, safe and uninterrupted electric, while a few electric ditribution companies try to operate SCADA/DMS systems, for most of the distribution companies, this application is startup or project phase. In this thesis, SCADA/DMS system, that will be done application in a distribution company, will be described in a general way. However, remote monitoring of electrical distribution networks, analysis and control will be discussed.