Ayçekirdeği ve fındık kabuğundan aktif karbon üretimi ve kirletici adsorbsiyonu
Production of activated carbon from sun flower shells and hazelnut shells and adsorption of pollutants
- Tez No: 166053
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN CABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ill AYÇEKİRDEĞİ VE FINDIK KABUĞUNDAN AKTİF KARBON ÜRETİMİ VE KİRLETİCİ ADSORBSİYONU ( Yüksek Lisans Tezi) Zeynep ŞENGEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Çevre kirliliğini engellemek amacıyla kullanılan endüstriyel adsorbaniarın en önemlisi, yüksek gözenekliliğe ve geniş yüzey alanına sahip aktif karbonlardır. Aktif karbonlar, molekül ve iyonları, gözenekleri vasıtasıyla iç yüzeylerine doğru çekebilirler ve bu yüzden adsorban olarak adlandırılırlar. Aktif karbon, karbon içeriğine sahip çeşitli maddelerin farklı işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilir. Genellikle aküf karbon üretiminde, ucuz ve kolay temin edilebilir maddeler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, findik kabuğu ve ayçekirdeği kabuğundan aktif karbon elde edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için fındık ve ayçekirdeği kabukları farklı emdirme oranlarında fosforik asit ve potasyum hidroksit ortamında kimyasal aktivasyona tabi tutulduktan sonra piroliz ve karbondioksit gazı ile fiziksel aktivasyon teknikleri uygulanmıştır. Her iki hammaddeden üretilen aktif karbonların yüzey alanları belirlenmiştir. Fındık ve ayçekirdeği kabukları için en yüksek yüzey alanına fosforik asitle kütlece 1,5 emdirme oranında kimyasal aktivasyon, piroliz ve fiziksel aktivasyon yapılmış numunelerde ulaşılmıştır. Fındık kabuğundan elde edilen aktif karbonun yüzey alanı 1318, ayçekirdeği kabuğundan üretilenin ise 800 m2/g bulunmuştur. Bu numunelerinIV gözenekliliğini incelemek için Taramalı Eîetron Mikroskobu (SEM) fotoğrafları çekilmiş, X Işını Kırınımı (XRD) analizi ve katı yoğunluğu analizleri yapılmıştır. Ayrıca, dolgulu kolonda etki-îepki deneyleri yapılarak bu aktif karbonlarda karbontetrakîorür, toluen ve p-ksilenim adsorbsiyonu test edilmiştir. Tersinmez olarak tutunan bu kirleticiler, fındık kabuğundan elde edilen aktif karbonda daha fazla adsorblanmışlardır. Fındık kabuğundan elde edilen aktif karbonda birim gram başına, karbontetraklorür, p-ksilen ve toluen sırasıyla 9,08, 15,99 ve 25,55 mg adsorbianmıştır. Ay çekirdeği kabuğundan elde edilen aktif karbonda ise yine kirleticiler aynı sırayla 10,4, 5,3 î ve 1,81 mg adsorbianmıştır. Bilim Kodu : 948 Anahtar Kelimeler : Fındık kabuğu, Ayçekirdeği kabuğu, Aktif karbon, Adsorbsiyoa Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. HL Canan CABBAR
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF ACTIVATED CARBON FROM SUN FLOWER SHELLS AND HAZELNUT SHELLS AND ADSORPTION OF POLLUTANTS (M. Sc Thesis) Zeynep ŞENGEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT The most important adsorbents which are used to prevent environmental pollution, are activated carbons with high porozity and high surface area. Activated carbons can adsorb molecules and ions with their pores and because of this fact, they are called adsorbents. Activated carbon is produced from some high carbon content materials by several activation methods. Generally, m production of activated carbon, some cheap and easily found materials are used as a raw material. The aim of this study is to produce activated carbons from hazelnut shells and sunflower shells. For this process, hazelnut shells and sunflower shells were treated with different impregnation ratios with phosphoric acid and potassium hydroxide. After impregnating, they were pyrolyzed and gasification was applied. The surface areas of activated carbons produced from these raw materials were determined. The maximum surface areas of hazelnut shells and sunflower shells have been found by impregnating with phosphoric acid at m/m=l,5 impregnation ratio, pyrolysis and gasification with carbondioxide. The surface areas of activated carbons produced from hazelnut shell and sunflower shell have been found 1318 and 80® m2/g, respectively. To examine the porosity of carbons, Scanning Electron Mycroscope analysis, X- Ray Diffractometer analysis was made and the density of carbons was measured. Also, adsorption ofVI carbontetracholoride, toluene and p-xyiene was measured by pulse-response experiments. These pollutants have been adsorbed more onto activated carbon produced from hazelnut shell than produced from sunflower shell. Carbontetracholoride, p-xylene and toluene have been adsorbed 9,08, 15,99, 25,55 mg per g activated carbon, respectively onto activated carbon produced from hazelnut shell. These pollutants have been adsorbed 10,4, 5,31, 1,81 mg. per g activated carbon onto activated carbon produced from sunflower shell. Science Code : 948 Keywords : Hazelnut shell, Sunflower shell, Activated carbon, Adsorption Page Number : 98 Adviser s Prof. Dr. H. Canan CABBAR