Çok kademeli taşkın yatağın hidrodinamiği
Hydrodynamics of multistages spoudet beds
- Tez No: 166052
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ıu ÇOK KADEMELİ TAŞKIN YATAĞIN HİDRODİNAMİĞİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Beste ALGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 2005 ÖZET Taşkın yataklar düzensiz şekilli ve iri boyutlu katı partiküllerin akışkanlaştırılmasında kullanılmakta ve merkezi bölgedeki gaz jetinin akışı ile tüm yatağın hareket etmesi sağlanmaktadır. Katı partiküllerin özellikle eksene! yöndeki devridaim hareketi sonucunda yatak içinde çok iyi bir karışım oluşmaktadır. Gaz - katı reaksiyonları, kurutma, partiküllerin karışımı, tabletlerin kaplanması ve granülasyon gibi uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Bilhassa tahıl ürünlerini kurutmakta çok etkili olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada; çok kademeli taşkın yatakların hidrodinamiğinin ve taşkın yatak kolonunda üst kademeden alt kademelere geçen katı akış hızının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla deneysel çalışmada pleksigîastan yapılmış dikdörtgen kesitli ve 5 kademeden oluşan bir taşlan yatak kolonu kullanılmıştır. Yatak malzemesi olarak 2 mm çapında ve 1219 kg/m3 yoğunluğunda kuş yemi kullanılmıştır. Yatak yüksekliği (40-80 mm ), hava akış hızı (0,09438 - 1,13256 m/s) ve nozul genişliği (5-20 mm ) değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Artan ve azalan hava akış hızına, değişen yatak yüksekliğine ve nozul genişliğine bağlı olarak her kademenin basınç kaybı verileri alınmıştır. Daha sonra üç sabit hızda (0,944 m/s, 1,0384 m/s, 1,1328 m/s) üst kademeden diğer kademelere geçen kuş yeminin akış hızı ölçülmüştür. Minimum taşkmlaşma hızı, maksimum basınç kaybı, minimum taşkmlaşma hızındaki basınç kaybı gibi hidrodinamikIV özellikler 2 mm çaph kuş yemi partikülleri için belirlenmiştir. Bu hidrodinamik parametrelerin yatak yüksekliği ve noztıl genişliği ile değiştiği tespit edilmiştir. Minimum taşkmlaşma hızı, maksimum basınç kaybı ve minimum taşkınîaşma hızındaki basınç kaybı gibi hidrodinamik parametreler ve katı akış hızı için deneysel korelasyonlar geliştirilmiştir ve literatürdeki benzer denklemlerle karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 603 01 01 Anahtar Kelimeler : Taşkın Yatak, Beş - Kademe, Hidrodinamik, Katı Akış Hızı Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ö. Murat DOĞAN
Özet (Çeviri)
V HYDRODYNAMICS OF MULTISTAGES SPOUTED BEDS (M.Sc. Thesis ) Beste ALGÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 2005 ABSTRACT Spouted beds are used for fludization of irregular shape and big size solid particles with a gas jet at the center of the bed. The result is axiaî soîid partide drculation providing good mixing İH the bed. Spouted beds have a broad area of applications; the reaction of gas - solid, drying, mixing of particles, partide coatiüg and granulation. Spouted bed was effectiveîy used for drying of gram product. in this study, hydrodynamics of multistage spouted beds and flow of solids beîween the stages were investigated. Experiments were carried out using a five - stage spouted bed column raade of piexigiass. Bird seeds (partide diameter of 2 mm and density of 1219 kg/m3) was used as solid material. The experiments were performed for different bed heights (40 - 80 mm), air flow rates and sîot widths (5 - 20 mm). Pressure drop data for each stage were obtained for increasing and decreasirag air flow rates, and for different slot widths and bed heights. Solid partieles' flow rates were measured for every stage at three different gas veîodties (0,944 m/s, 1,0384 m/s, 1,1328 m/s). Minimum spouting velocity, maximum pressure drop and spouting pressure drop were also determined. Effect of bed height and sîot width on ali hydrodynamic parameterswere specificaliy investigated. Experimental correlations were developed for minimum spouting velecity, maxinıum pressure drop, spoutingyi pressure drop and solid flow rate and compared with equations avaiable in the literatüre. Selence Code : 603 01 01 Key Words : Spouted Bed, Five - stage, Hyrodynaraics, Partide FIow Rate Page Number: 126 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ö. Murat DO?AN