Sünek olmayan betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarla kesme dayanımının iyileştirilmesi
Improving shear strength of nonductile reinforced concrete frames using reinforced concrete infill
- Tez No: 166067
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ill SÜNEK OLMAYAN BETONARME ÇERÇEVELERİN BETONARME DOLGU DUVARLA KESME DAYANIMININ İYİLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bülent GÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Ülkemizde taşıyıcı sistemi betonarme çerçevelerden oluşan yapıların büyük çoğunluğunun yeterli süreklik düzeyinde olmadığı bilinmektedir. Bu araştırmada sünek olmayan betonarme çerçevelerin dolgu duvarlarıyla kesme dayanımının iyileştirilmesi incelenmiştir. Betonarme çerçevenin dolgu duvarıyla güçlendirilmesinde, dolgu duvarla çerçeve arasında bağlantının ve dolgu duvarı kenarında ilave kolon teşkil edilmesinin davranış ve dayanım üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla deneysel çalışmada iki katlı, tek açıklıktı, 4 adet deney elemanı üretilmiş ve deprem yüklerine benzeştirilen tersinen tekrarlanan yatay yükleme altında test edilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar kullanılarak, betonarme çerçeve ile dolgu duvarı arasındaki bağlantının ve dolgu duvar kenarında ilave kolon teşkil edilmesinin dayanım, süneklik, rijitlik ve enerji tüketim kapasitesi üzerine etkileri ortaya koyularak değerlendirilmiştir. Ayrıca deney sonuçları, araştırmacıların ve deprem yönetmeliğinin önerdiği eşitlikler kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 918 Anahtar Kelimeler : Dolgulu Çerçeve, Güçlendirme, Kesme Dayanımı, Süneklik Sayfa Adedi : 121 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
IV IMPROVING SHEAR STRENGTH OF NONDUCTILE REINFORCED CONCRETE FRAMES USING REINFORCED CONRETE INFILL WALLS (M.Sc. Thesis) Bülent GÜN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In our country, it's known that a great majority of the structures which consist of reinforced concrete frames do not have sufficient ductility. In this study, improving shear strength of nonductile reinforced concrete frames by means of infill walls was investigated. In strengthening of reinforced concrete frames by means of infill walls, effects of the connection between infill walls and bare frame and additional boundary column, adjacent to existing column, on behavior and strength were investigated. Consequently, four reinforced concrete frame specimens which consist of two-story, one-bay were constructed and tested under reversed-cyclic lateral loads stimulating earthquake loads. By evaluating the test results, strength, ductility, rigidity and energy consumption capacity of the specimens were examined. Experimental results were compared with the results of the equations proposed by researchers and Turkish Earthquake Regulation. Science Code : 918 Key Words : Infilled Frames, Strengthening, Shear Strength, Ductility Page Number: 121 Adviser : Prof. Dr. Sinan ALTIN