Afet sonrası planlanan kalıcı konutların mekansal ve sosyo-ekonomik bütünleşme sorunları: Adapazarı örneği
The problems of the new planned special and social-economical integrion: Adapazarı case
- Tez No: 166066
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
III 17 AĞUSTOS DEPREMİNİN SONRASINDA KURULAN KALICI KONUTLARIN ANAKENTE ENTEGRASYONU: ÖRNEK KENT ADAPAZARI (Yüksek Lisans Tezi) Arif ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Deprem sonrası hayat kurtarma ve yıkıntıları kaldırma çalışmalarının hemen ardından evsiz kalan vatandaşların açıkta kalmalarını önlemek, barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatın yeniden normale dönmesini sağlamak için geçici ve kalıcı yerleşim alanları oluşturulmuştur. Deprem sonrası ülkemizde pek çok yerleşim alanları açılmıştır. Bu alanların yer seçimleri büyük oranda fiziksel koşullar gözönüne alınarak yapılmıştır. Yapılan kalıcı konutların planlama süreci içerisinde ana yerleşim yeri ile mekansal ve sosyo-ekonomik bütünleşme sorunları ele alınıp değerlendirilmemiştir. Adapazarı ilinde deprem sonrası oluşturulan kalıcı konutların bu sorunu hangi ölçüde ele aldığı bu araştırmanın konusudur. Bu çalışma öncelikle kalıcı konutların yer seçimindeki kriterlerinin neler olduğunu ortaya koyarak, özellikle deprem sonrası yerleşim alanlarının nasıl ana kente entegre olacağı konusunda yol gösterici olacaktır. Ortaya çıkan sonuçları itibariyle böylesine önem arz eden bir konunun kesinlikle gözardı edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu çalışmada; kalıcı barınma üniteleri etraflıca ele alınmış ortaya çıkan sorunlar için uygun çözüm önerilerini de içinde barındıracak şekilde kalıcı konutta yer seçimi ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.IV Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 807 : Deprem Sonrası Kalıcı Konutlar, Ana Kentle Fiziksel, Sosyal, Ekonomik Entegrasyon. : 118 : ProfJDr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
THE PROBLEMS OF THE NEW PLANNED SPECIAL AND SOCIAL- ECONOMICAL INTEGRION: ADAPAZARI CASE (M.Sc. Thesis) ArifÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE of SCD2NCE and TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Soon after, the earthquake there have the rescue and rebound wreckages operation fallowed, and then to prevent that citizens being homeless, and to provide them accomodation so that they can catch the normal life conditions again. There has been temporary and permanent residential area established. After the earthquake many resitential areas are opened. The selection of these areas have mostly been according to the physical condition made.In the plannig phase of the permanent residants, the problems of the main settling area and spatial, social-economical integrition are not assessed. The topic of this research is about the portion that has taken in hand of this permanent residants that has after-earthquake being built in Adapazan. This study firstly, discusses the criteria of the selection of the permanent residants, especially that will show the way of the integration of this area with the main city. From the results being established, we believe that such an serious issue can not be disregarded. This study; takes the permanent residant units, suitable solutions to their problems in hand and evaluated the selection of the places in detail.VI Science Code : 807 Key Words : Permanent Residants After EarthquakeAnd Phiscal, Social- Economical Integtion with the main city Page Number : 118 Advisor : Prof. Dr. Şule KARAASLAN