Türkiye'deki bazı sulak alanların yönetim planı, biyoçeşitliliği, yasal statüleri ve koruma durumları açısından değerlendirilmesi
Evaluation for management plan, biodiversity, lawful statuses and protected situations of some wetlands in Turkey
- Tez No: 166073
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ill TÜRKİYE' DEKİ BAZI SULAK ALANLARIN YÖNETİM PLANI, BİYOÇEŞİTLİLİĞİ, YASAL STATÜLERİ VE KORUMA DURUMLARI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) H. ZÜBEYDE TOKATLIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye' deki sulak alanların mevcut durumları hakkında bilgi yermek ve ileride yapılacak izleme ve koruma çalışmaları için veri tabanı oluşturmaktır. Bu amaçla Türkiye' deki bazı sulak alanların fiziksel, ekolojik, biyolojik özellikleri, koruma statüleri ve sorunları araştırılmıştır. Sonuç olarak, gerek ekolojik dengenin sağlanmasında, gerekse biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük önem taşıyan sulak alanlar Türkiye' de hala büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. Sulak alanların en önemli sorunları, su rejimine yapılan müdahaleler, tarımsal faaliyetler ve kirliliktir. Diğer bir tehlike de aşırı ve düzensiz avlanmadır. Ayrıca sekiz sulak alanın (Tödürge Gölü, Yeniçağa Gölü, Gavur Gölü, Yarışlı Gölü, Işıklı Gölü, Marmara Gölü, Arin Gölü ve Çıldır Gölü) koruma statüsü yoktur. Türkiye' de yönetim planı hazırlanan sulak alanlar ise Uluabat Gölü, Manyas Gölü, Sultan Sazlığı ve İğneada Longozu' dur. Bilim Kodu :912 Anahtar Kelimeler :Sulakalan, göl, sazlık, lagün, flora, fauna, koruma statüsü, biyoçeşitlilik Sayfa Adedi : 167 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. SUAT KIYAK
Özet (Çeviri)
IV EVALUATION FOR MANAGEMENT PLAN, BIODIVERSITY, LAWFUL STATUSES AND PROTECTED SITUATIONS OF SOME WETLANDS IN TURKEY (M. Sc. Thesis) H. ZÜBEYDE TOKATLIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Aim of this study is inform about state present of wetlands in Turkey and constitue date base for follow and protected studies which will be prepare in the future. For this aim the physical, biological, ecological specials, protected status and problems of some wetlands in Turkey are researched. In conclusion, wetlands which are of enormous importance both in ensurcing the ecological balance and in preserving biological diversity are currently facing grave threats in Turkey. The most important problems of wetlands are the threats of pollution, to interfere to regime of water and agricultural activities. Another threat is overhunting and unregulated hunting. Somewhat no protected status (Lake Tödfirge, Lake Yeniçağa, Lake Gavur, Lake Yarışh, Lake Işıklı, Lake Marmara, Lake Arin and Lake Çıldır) of wetlands eight. Wetlands that have been prepared management plan in Turkey are Lake Uluabat, Lake Manyas, Sultan Rushy and İğneada Longooz. Science Code : 912 KeyWords : Wetland, lake, rushy, lagoon, flora, fauna, protected status, biodiversity Page Number: 167 Adviser : Prof. Dr. SUAT KIYAK