Proton sinkrotronu ve müon bölgesi uygulamaları
Proton synchrotron and muon region application
- Tez No: 166074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ill PROTON SINKROTRONU VE MÜON BÖLGESİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Abdullatif ÇALIŞKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Hızlandırıcı teknolojisinde uygulamalar açısından önemli bir paya sahip olan proton sinkrotronları, belirli bir enerji ve yoğunluk değerinde proton demeti elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Dairesel hızlandırıcıdan alman proton demeti kullanılarak müon ve nötron demetleri üretilir. Nötronlar kullanılarak oluşturulacak bir nötron bölgesi şüphesiz pek çok araştırma ve uygulama alanına sahip olacaktır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan müon bölgesi ise yaşam bilimlerinden temel parçacık fiziğine, malzeme biliminden atom fiziğine, biyoloji uygulamalarından enerji üretimine kadar pek çok alanda kullanım alanına sahiptir. Yeni bir manyetik rezonans tekniği olan uSR yöntemi ve nükleer enerji üretimine yeni bir boyut kazandıran uCF önerisi, müon bölgesinin önemli uygulamalarını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, her türlü malzeme için kullanılabilen uSR tekniğinin diğer manyetik rezonans tekniklerine olan üstünlüğü gösterilmiş olup uCF ile enerji üretimindeki son gelişmeler irdelenmiştir. Ayrıca düşük enerjili müonlara dayalı atom fiziği ve temel parçacık fiziği alanlarındaki uygulamalar da incelenmiştir. Bilim Kodu : 221 Anahtar Kelimeler : Linac, Proton Sinkrotronu, M-Bölgesi, uSR, u.CF Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Metin YILMAZ
Özet (Çeviri)
IV PROTON SYNCHROTRON AND MUON REGION APPLICATIONS (M.Sc.Thesis) Abdullatif ÇALIŞKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT In the accelerator technology proton synchrotrons which have an important role for applications are used for producing proton beam which has a certain value of energy and intensity. By using proton beam from circular accelerator muon and neutron beams are produced. A neutron area which will be formed by means of neutrons will surely have various types of scientific research and application subjects. As for muon area constituting matter of this study, it has various types of application areas from life sciences to fundamental particle physics, from material science to atom physics and from biology applications to the production of energy. uSR method which is a new magnetic resonance technique and uCF suggestion causing a new dimension to nuclear energy production form important applications of muon area. In this study, superior to other magnetic resonance techniques of uSR method which can be used for any material has been showed and the last developments in energy production with uCF have been investigated. Besides, applications in fundamental particle and atom physics based on slow energy muons have been studied as well. Science Code : 221 Key Words : Linac, Proton Sinkrotronu, M-Bölgesi, uSR, uCF Page Number : 130 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Metin YDLMAZ