Sakaryabaşında yetiştirilen aynalı sazan ve yerli sazan populasyonlarında hemoglobin tiplerinin ve polimorfiziminia belirlenmesi
Identification of hemoglobin types and the study of polymorphism in mirror carp and common carp populations which are raised in Sakaryabaşı
  1. Tez No: 16611
  2. Yazar: NESRİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
İÜ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SAKARY ABASINDA YETİŞTİRİLEN AYNALI SAZAN VE YERLİ SAZAN POPÜLASYONLARINDA HEMOGLOBİN TİPLERİNİN VE POLiMORFiZMiNiN BELİRLENMESİ Neerin DO?AN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilirn Dalı Danışman: Prof.Dr.Tahsin KESİCİ : 1991, Sayfa: 40 Jüri: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ : Prof.Dr. Mustafa ARDA : Doç. Dr. Sevinç ASAL Bu çalışmada, sazan balıklarında (Cyprinus carpio) hemoglobin polimorfizmi araştırılmıştır. Araştırmada A.Ü.Z.F. Çifteler Su ürünleri Araştırma istasyonundan temin edilen 122 adet aynalı sazan ile Sakarya nehrinden yakalanan 112 adet yerli sazan olmak üzere toplam 234 balık materyal olarak kullanılmıştır. Hemoglobin tipleri nin ayırımı GAHNE (1961) 'nin sistemi kullanılarak horizontal nişasta jel elektroforezinde yapılmıştır. Elektroforetik analiz sonucunda aynalı sazanlarda 4 tip hemoglobin, yerli sazanlarda 1 tip hemoglobin tespit edilmiştir. Aynalı sazanlarda farklı hemoglobin tipleri nin bulunmasının nedeni, bu balıkların orijinlerinin farklı kaynaklardan gelmiş olmasıdır. Yerli sazanlarda tek tip hemoglobin tespit edilmesinin, bunların kapalı bir bölgede yetişmiş olmalarının bir sonucu olabileceği düşü nülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Cvprinue £&rj2İ2, hemoglobin polimor fizmi, elektrofores.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesie IDENTIFICATION OF HEMOGLOBIN TYPES AND THE STUDY OF POLYMORPHISM IN MIRROR CARP AND COMMON CARP POPULATIONS WHICH ARE RAISED IN SAKARYABASI Nesrin DO?AN University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1991, Page: 40 Jury: Prof.Dr. Tahsin RESiCi : Prof.Dr. Mustafa ARDA : Assoc. Ef of.Dr. Sevinç ASAL In this etudy, hemoglobin polymorphism in carp fish (Cypnnus carpio) is examined. 122 mirror carps from Çifteler Acquaculture research station and 112 common carps from the river Sakarya were used as material Identification of hemoglobin types was done according to GAHNE (1961) system by using horizontal starch gel electrophoresis. According to the results 4 different hemoglobin types in mirror carps was found, but common carps had only 1 hemoglobin type. A reasonable explanation for these results could be that mirror carps were from different origines while common carps were from an isolated narrow location. KEY WORDS: Cypnnus carpio. hemoglobin, polymorphism, electrophoresis.