Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) çeşitli döl verim özellikleri ve 5.hafta canlı ağırlık ile fitness arasındaki ilişkiler
Relation of the component traits of reproduction and 5.week body weight to the fitness in Japanese quails (Coturnix coturnix japonica)
  1. Tez No: 16610
  2. Yazar: ERTUĞRUL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (rot.ıımi» nntıırniv.Tapnnira) ÇEŞİTLİ DÖL VERİM ÖZELLİKLERİ VE 5. HAFTA CANLI A?IRLIK İLE FİTNESS ARASINDAKİ İLİŞKİLER Ertuğrul AKIN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Orhan KAVUNCU 1991, Sayfa: 47 Jüri Doç. Dr. Orhan KAVUNCU Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Doç. Dr. Levent TÜRKMUT Bu çalışmada, çeşitli döl verim özellikleri olarak kuluçkaya konan yumurta sayısı, döllü yumurta sayısı, çıkan civciv sayısı ve bunların fonksiyonları olan kuluçka randımanı ve çıkış gücü alınmıştır. Bu özellikler, 5. hafta canlı ağırlığı ve fitness arasındaki ilişkiler çeşitli regresyon modelleriyle izaha çalışılmıştır. Ancak altı generasyonluk seleksiyon boyunca canlı ağırlık ile fitness ve unsurları arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. Buna karşın hem kuluçka randımanı, hem de çıkış gücü ile fitness arasında önemli ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Canlı ağırlık bakımından seleksiyon fitness 'de, kuluçka randımanında ve çıkış gücünde önemli olmasa da bir azalma meydana getirmiştir, ancak canlı ağırlık ile fitness ve unsurları arasındaki ele alınan bütün ilişkileri -önemsiz olanlar gene de önemsiz kalmakla birlikte- daha korelatif bir hale sokmuştur. ANAHTAR KELİMELER cnt.ıı mixcof.urnixJapnnina, döl verimi, yumurta verimi, döllülük, çıkış gücü, kuluçka randımanı, fitness.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Hasters Thesis RELATIONS OF THE COMPONENT TRAITS OF REPRODUCTION AND 5. WEEK BODY WEIGHT TO THE FITNESS IN JAPANESE QUAILS (Pntiirniv nnt.nmiv.Tapnnina) Ertugrul AKIN Ankara University Graduate School of Natural Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Orhan KAVUNCU 1991, Page: 47 Jury i Assoc. Prof. Dr. Orhan KAVUNCU j Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ « Assoc. Prof. Dr. Levent TÜRKMUT In this study the number of eggs hatched, the number of fertile eggs, the number of progeny and two functions of these, i.e. hatchability of all eggs and hatchability of fertile eggs were taken as the components of fitness. The Relationships between these traits, 5. week body weight and fitness were tried to explain through some sorts of regression models. There was not found a significant relation of 5. week body weight neither with fitness nor with its any component in any of the six selection generations. On the other hand, there was a significant correlation of fitness with both the hatchability of all eggs and the hatchability of the fertile eggs. Selection for body weight did result in some decrease, though insignificant, in the mean values of the fitness, the hatchability of fertile eggs and the hatchability of all eggs, but did result in all the traits to be more correlated with each other, though still insignificant. KEY WORDS : Pntiirniv rntiirniv Japnni^a, reproductiveness, egg number, fertility, hatchability of fertile eggs, hatchability of all eggs, fitness.