Ankara şartlarında farklı barındırma sistemlerinin sığırların besi performansına etkileri
Effects of different housing systems on fattening perormance of cattle in Ankara conditions
  1. Tez No: 16612
  2. Yazar: HASAN HOTAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUMAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ŞARTLARINDA FARKLI BARINDIRMA SİSTEMLERİNİN SI?IRLARIN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ Hasan HOTAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Numan AKMAN 1991, Sayfa: 68 Jüri: Doç.Dr.Numan AKMAN Prof.Dr. Ayhan ELİÇİN Prof.Dr. Salim MUTAF Bu araştırmada kapalı-bağlı, kapalı-serbest ve açık ahır sistemlerinin sığırların günlük canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayısına etkileri ince lenmiştir. Ortalama yaşları 6 ay olan 21 baş Siyah-Alaca erkek hayvan yaşları ve canlı ağırlıkları birbirine yakın 3 gruba ayrılmıştır. Kapalı-bağlı ahırda 7 hayvan, kapalı- serbest ahırda 7 hayvan ve açık ahırda 7 hayvan barındı- rılmıştır. Deneme süresince önlerinde sürekli besi rasyonu bulundurulan hayvanlara, ayrıca hayvan başına günde 1 kg sap verilmiştir. Araştırma 182 gün sürdürülmüştür. Günlük canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayısı sırasıyla, kapalı-bağlı ahırda 1252 g, 8.503 kg; 6.792; kapalı-serbest ahırda 1232 g, 8.060 kg, 6.542; açık ahırda 1439 g, 9.411 kg ve 6.539 olarak bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda günlük canlı ağırlık artış ları, yem tüketimleri ve yem değerlendirme sayıları ara sındaki farklar önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Siyah-Alaca, kapallrbağlı ahır, kapalı- serbest ahır, açık ahır, günlük canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem de ğerlendirme sayısı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT HOUSING SYSTEMS ON FATTENING PERORMANCE OF CATTLE IN ANKARA CONDITIONS Hasan HOTAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Numan AKMAN 1991, Page: 68 Jury: Assoc. Prof.Dr. Numan AKMAN Prof.Dr. Ayhan ELÎÇİH Prof.Dr. Salim MUTAP In this research, the effects of confined-housing, loose-housing and feedlot systems on daily live weight gain, feed consumption and feed conversion of the cattle were investigated. 21 male Holstein animals of avarage 6 months of age were divided into three similar groups according to their ages and live weights. In the confined- housing 7 animals, in the loose-housing 7 animals and in the feedlot 7 animals were housed. The animals were fed fattening ration ad-libitum and 1 kg straw per animal per day. The experiment lasted 182 days. Avarage daily live weight gain, feed consumption and feed conversion were found in confined-housing group 1252 g, 8.503 kg, 6.792; in loose-housing group 123 2 g, 8.060 kg, 6.542 and in feedlot group 1439 g, 9.411 kg, 6.539 respectively. The differences between groups with respect to daily live weight gain, feed consumption and feed conversion were found insignificant. KEY WORDS: Holstein Friesian, confined-housing, loose- housing, feedlot, daily live weight gain, feed consumption, feed conversion