Kaotik bir haberleşme sisteminin simülasyonu
Simulation of a chaotik commucation system
- Tez No: 166124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
KAOTİK BİR HABERLEŞME SİSTEMİNİN SİMÜL ASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Funda ERGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Kaotik sistemler,“başlangıç şartlarına hassas bağlılık gösteren ve ölçülemeyecek karmaşıklıkta sistemler”olarak tanımlanabilir. Başlangıç şartlarmdaki ölçülemez derecede küçük bir değişiklik, sistemin gelecekteki durumunda ölçülemez ve çok büyük değişikliklere neden olabilir. Başlangıç şartlarına olan duyarlılığının yanında kaotik sistemler, geniş bantlı, gürültü benzeri ve periyodik olmayan bir yapıya sahiptirler. Bu karakteristiklerinden dolayı, kaotik sistemler farklı bilim dallarında ve özellikle mühendislik konularında geniş uygulama alanları bulmuştur. Kaotik sistemlerin önemli uygulama alanlarından biri haberleşmedir. Kaotik haberleşme sistemlerinde; kaotik maskeleme, kaotik modülasyon, kaotik kaydırmak anahtarlama ve tahmini kontrol yöntemi kullandır. Bu çalışmada, kaos ve kaotik sistemler hakkında genel bilgiler verilerek, yaydı spektrum kaotik haberleşmenin uygulama alanlarından olan Kaotik Kaydırmak Anahtarlama (CSK) ve Diferansiyel Kaotik Kaydırmak Anahtarlama (DCSK) yöntemlerinin simülasyonları yapılmıştır. Bilim Kodu : 6190202 Anahtar Kelimeler : Kaos, Kaotik Haberleşme, Kaotik Kaydırmak Anahtarlama (CSK), Diferansiyel Kaotik Kaydırmak Anahtarlama (DCSK) Sayfa Adedi.107 Tez Yöneticisi i Yrd. Doç. Dr. Erkan AFACAN
Özet (Çeviri)
İİ SIMULATION OF A CHAOTIC COMMUNICATION SYSTEM (M.S& Thesis) Fonda ERGUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Chaotic systems can be defined as“sensitively dependent to initial conditions and immeasurably complex”systems. An immeasurable small change in the initial conditions may cause unmeasurably high variations in the future conditions of the system. Besides the sensitive dependence to the initial conditions, chaotic systems have a wideband, noise-like and nonperiodic structure. With this characteristic, chaotic systems found wide application areas; usually in different science fields and especially in engineering branches. Communications is one of the important applications of chaotic systems. Chaotic masking, chaotic modulation, chaotic shift keying and predictable control method are used in chaotic communications systems. In this study, a general information about chaos and chaotic systems is given and the simulations of Chaotic Shift Keying (CSK) and Differential Chaotic Shift Keying (DCSK) which are applications of spread spectrum chaotic communications, are realized. Science Code : 6190202 KeyWords : Chaos, Chaotic Communication, Chaotic Shift Keying (CSK), Differential Chaotic Shift Keying (DCSK) Page Number: 107 Adviser : Asst. Prof. Dr. Erkan AFACAN