Anizotrop kompozit silindirlerin, stabilite analizinde denge denklemlerinin açılımlarının inelenmesi
Examination of the equilibrium equations of anisotropic composite cylinders stability analysis
  1. Tez No: 166123
  2. Yazar: CİHAN SİVRİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EZGİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ANİZOTROP KOMPOZİT SİLİNDİRLERİN, STABİLİTE ANALİZİNDE DENGE DENKLEMLERİNİN AÇILIMLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cihan SİVRİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışma, anizotrop kompozit silindirlerin, stabilite analizinde denge denklemlerinin açılımının incelenmesi' ni kapsamaktadır. Bu denklemler denge denklemleri olup üç ana basamakta elde edilmişlerdir. İlk iki basamakta daha önce yapılmış olan parametrik çalışmalar dikkate alınarak ince ve kaim tüplerin gerilme dağılımlarını, Klasik ve Birinci Mertebeden Kayma Deformasyon Teorileri kapsamında ilgili denge denklemlerine yerleştirerek incelenmiştin Parametrik olarak denge denklemleri elde edildikten sonra, ince plak teorisinde yanal yüzlerde çok küçük değerlerde olması beklenen kayma kuvvetleri sıfır alınarak denge denklemleri tekrar elde incelenmiştir. Bütün bu denge denklemleri ön burkulma durumu için stabilite analizinde yer alan denklemlerdir. Bu aşamalardan sonra her iki teori için yer değişim fonksiyonları tanımlanarak, denge denklemlerinden özdeğer problemine geçişi sağlayan matris formülasyonları elde edilmiştir. Bilim Kodu : 959 Anahtar Kelimeler : Fiber Kompozit, Silindirik Tüp, Burkulma, Eksenel Yükleme, Burulma, Denge Denklemleri Sayfa Adedi : 163 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ezgi GÜNAY
Özet (Çeviri)
11 EXAMINATION OF THE EQUILIBRIUM EQUATIONS OF ANISOTROPIC COMPOSITE CYLINDERS IN STABILITY ANALYSIS (M. Sc Thesis) Cihan SİVRİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT This study, includes the derivation of equations which are necessary to examine the bucking behaviour of tubular cylindrical bars under axial compression and torsional loads. These equations are the equilibrium equations which were derived using the three main steps. In the first two steps, the previously obtained parametric studies were considered by substituting in to the related equations in the consideration of Classical and First Order Shear Deformation Theories. The equations of equilibrium were obtained parametrically then, as it is expected that the transverse shear forces are very small in the thin plate theory, these equations were reobtained by the consideration of zero transverse shear forces. All of these equilibrium equations are such equations which define the prebuckling stability analysis. After these steps, by defining the displacement functions for both of the theories; the matrix formulations were obtained in order to transform to the eigenvalue problem. Science code : 959 Key Words s Fiber composite, Cylindrical tube, Buckling, Axial loading, Torsion, Equilibrium equations Page Number : 163 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ezgi GÜNAY