Meme kanseri tedavisinde meme ve özafagusun aldığı dozun termolüminesans dozimetre kullanarak ölçülmesi
In breast cancer management, measuring of the delivered dose of breast and eusophagus with using thermoluminescence dosimetry
- Tez No: 166125
- Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE MEME VE ÖZEFAGUSUN ALDIĞI DOZUN TERMOLÛMİNESANS DOZİMETRE İLE ÖLÇÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Temur DEMİRCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada lenf nodu pozitif meme kanserli bir hastanın konvansiyonel ışınlanmasında tedavi bölgesi içinde, tedavi planlama sisteminden elde edilen doz dağılımının doğruluğu ve tedavi bölgesi komşuluğundaki özefagusun almış olduğu dozu incelenmesi amaçlandı. Çalışmada çeşitli lokalizasyonlarda termolttminesans dozimetrelerin (TLD) yerleştirilebileceği erkek randofantom kullanıldı. Öncelikle fantomun TLD boşluklarına 2mm'lik bolus materyaline sarılmış kurşun teller yerleştirilerek tomografisi çekildi, bu şekilde kesitlerde TLD lokalizasyonlarınm görünür hale gelmesi sağlandı. Alman bilgisayarlı tomografi görüntüleri tedavi planlama sistemine aktarılarak randofantomun üç boyutlu (3D) görüntüsü elde edildi. Tedavi planlama sisteminde 5 alanlı meme planlaması gerçekleştirildi. SKF alanına 15° açı verilerek özefagusun alacağı dozun azaltılması sağlandı. Yapılan karşılaştırmada TLD ciplerinden elde edilen değerler ile planlama sisteminden elde edilen değerler ±%2 ile uyumlu bulunmuştur. Bu karşılaştırma planlama sisteminin doz hesaplama algoritmasının tedaviye uygun şekilde çalıştığını göstermiştir.IV SKF alanına giren özefagus üst ucunun almış olduğu doz günlük «27.66cGy'dir, toplam doz ~691.50cGy olmaktadır. Bu da özefagus için tolere edilebilir düzeyde bir dozdur. SKF alanına açı vererek tedaviye alma tekniğinin özefagusu korumak adına etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bilim Kodu : 218 Anahtar Kelimeler : TLD, SKF, 3D Sayfa Adedi : 51 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
IN BREAST CANCER MANAGEMENT, MEASURING OF THE DELIVERED DOSE OF BREAST AND EUSOPHAGUS WITH USING THERMOLUMTNESCENCE DOSIMETRY (M.Sc. Thesis) Temur DEMİRCİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this report, the aim was confirming of the accuracy of dose distribution obtained from the treatment planning system in the treatment volume and measuring of the delivered dose of eusophagus adjacent to SCF treatment volume in a patient treated with radiation therapy due to breast cancer. Male randophantom that can be placed thermoluminescence dosimetry in various localization (TLD) was used. Location of the TLD was achieved to be apperant by placing lead wire, covered with bolus, to TLD cavity of the phantom and computed tomograhgraphy was taken. Using treatment planning system, computed tomography sections of randophantom constructed to 3D view. Delivered dose of eusophagus was essay to reduced by giving 15 degree to gantry in the SCF field. After analyzing doses each measured by TLD chips used during radiation therapy and calculated by 3D planning system, istatistic outcome was determined as ±%2; thus planning system dose calculation algorithym was established as similar wihin the limits of the treatment doses.VI Delivered dose to eusophagus was ~27.66cGy per day; and servical eusophagus total dose was =691.50cGy, within the limits of the tolerance dose for eusophagus. Therefore, 15 degree to gantry sould be given in the SCF field and eusophagus kept within tolerance in the treatment planning for breast cancer. Science Code : 218 Key Words :TLD, SCF, 3D Page Number : 51 Adviser : Prof. Dr. Başar ŞARER