Ankara-Eryaman toplu konut yerleşiminde açık ve yeşil alanların irdelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on open and green spaces of Ankara-Eryaman mass housing area
  1. Tez No: 16614
  2. Yazar: GÜLAY SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
iiî ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA-ERYAMAN TOPLU KONUT YERLEŞİMİNDE AÇIK VE YEŞİL ALANLARIN İRDELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gülay SEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı. Danışman: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1991, Sayfa: 254 Jüri: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Doç. Dr. Nurcan TJIDAŞ Ülkemizde hızlı nüfus artışına bağlı olarak ko nut talebi de artmakta ve mevcut uygulamalar gereksini mi karşılayamamaktadır. Bu nedenle konut üretimi, son yıllarda kişisel amaçların dışına taşarak toplumsal bir içerik kazanmıştır. Toplu konut olgusu, nüfus artışı ve kentleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle büyük kent lerimizde, sayıları giderek artan toplu konut yerleşim alanlarının planlama, uygulama ve kullanım değerlerinin iyi bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.r. iv Yerleşim alanlarının insan sağlığı açısından olumlu ve yaşanabilir koşullara sahip mekanlar olarak belir mesinde, açık ve yeşil alanların önemi büyüktür. Açık ve yeşil alanlar, kentleşme hareketleri sonucunda doğa ile insan arasındaki kopmuş olan bağları onararak, insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak olan mekanlardır. Bu mekanlar kentsel yaşam koşullarının iyileştirmede çok önemli rol oynarlar. Açık ve yeşil alanların kendilerinden beklenilen işlevleri yerine getirebilmeleri ise, çok amaçlı ve sistemli bir planlamayı gerektirir. Eryaman Toplu Konut Alanı, Ankara Nazım Planına göre kentin en önemli konut gelişme bölgesi olan batı koridoru içinde planlanmış yerleşim bölgelerinden biridir. Bu araştırmada Eryaman Toplu Konut yerleşiminde bulunan mevcut ve proje aşamasındaki açık ve yeşil alanların durumu incelenmiş, bu alanlar kullanım kapasiteleri ve yeterlilikleri açısından ele alınarak bazı öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Konut, Toplu Konut Olgusu, Açık ve Yeşil Alanlar, Eryaman Toplu Konut Yerleşimi, Mevcut ve Proje Aşamasındaki Açık-Yeşil Alanlar.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON OPEN AND GREEN SPACES OF ANKARA- ERY AMAN MASS HOUSING AREA Gülay SEYHAN Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1991, Page: 254 Jury: Prof. Dr. Nizamettin KOC Prof.Dr. Yüksel 9ZTAN Assoc. Prof.Dr. Nurcan TTTDA.Ş The demand for housing in Turkey has increased, resulting from a rapid population increase, and present applications are unable to meet that requirement. That is why house production has gained a social content in recent years, rather than having private aims. The need for mass housing has occorred as a result of urbanisation and population increase. The plan ning, application and principles of use of maas housing areas, the number of which has been increasing, espe cially in large cities, have to be determined very well. Open and green spaces have a great deal of im portance in settlements, in that these areas should have suitable conditions to live in terms of human health. Open and green spaces are the places that will re-estab-VI lish the human-nature relationship which has been already broken by urbanisation movements. Having several func tions, open and green spaces, therefore, play an important part in improving natural conditions for living in urban sites. Being able to fulfill the expected functions of the open and green spaces requires sys tematic and multi-aimed planning. According to Ankara Nazım Plan, the western corridor is the most important regions for the develop ment of newhousing within Ankara. The Eryaman Mass Housing Area (EMHA) is one of the sites that have been planned in this region. In this research, the position of the existing and projected open and green spaces of the EMHA was investigated and some suggestions were produced regarding the capacity and efficienciy of use these areas. KEY WORDS: Housing, Mass Housing Concept, Open and Green Spaces, Eryaman Mass Housing Area, Existing and Projected Open-Green Spaces.