Ankara'da bulunan çocuk yuvalarında kalan 9-12 yaş grubu korunmaya muhtaç kız ve erkek çocuklarda korku yaygınlığı ve yoğunluğu üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A Research on fear intensity and prevalency of neglected 9-12 year old girls and boys living in the orphanages in Ankara province
- Tez No: 16616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Ankara' daki çocuk yuvalarında barınan 9-12 yaşları arasındaki korunmaya muhtaç kız ve erkek ço cukların korku yoğunluk ve yaygınlıklarının saptanması ve ailelerinin yanında kalan aynı yaşlardaki çocuklarla ara larında fark bulunup bulunmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Ankara İli sınırları içinde bu lunan Atatürk, Sincan ve Saray Çocuk Yuvalarında barınan çocuklar ile Alt sosyo-ekonomik düzeyden tesadüfi örneklem yoluyla belirlenen Mimar Sinan İlkokulu ve Tarhuncu Ahmet Paşa İlköğretim Okullarına devam eden çocuklar alınmıştır.Araştırmaya, yuvalarda kalan 9-12 yaş grubundaki ço cuklar dahil edilmiş ve yuvalardan 182, okullardan 182 ol mak üzere 364 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan çocuklara“Fear Survey Schedule for Children-Çocuk Korku Tarama ölçeği”uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde“Varyans Analizi”ve“Ducun Testi”kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değer lendirmeler sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Gerek korku yoğunluğunda gerekse korku yaygınlığın da okul ve yuva kurumları arasındaki farklılığın önemli olduğu (P < 0.05, P < 0.01) belirlenmiştir. Cinsiyetler arasındaki farka bakıldığında, kızların erkeklerden hem daha yoğun hem de daha fazla korku göster dikleri ve ¦aralarındaki farklılığın istatistiksel olarak önemli olduğu (P < 0.01) bulunmuştur. Yaş grupları arasında yapılan analizlerde ise korku yoğunluğu bakımından farklılığın önemli olduğu (P < 0.05), korku yaygınlığı bakımından ise önemsiz olduğu (P > 0.05) saptanmıştır. Ayrıca kurum x cinsiyet etkileşiminin hem korku yay gınlığı hem de korku yoğunluğu bakımından önemli olduğunun (P< 0.05) belirlenmesine karşın; kurum x yaş, yaş x cinsi yet, kurum x yaş x cinsiyet etkileşimlerinin hiçbirinin korku yaygınlığı ve korku yoğunluğu bakımından önemli ol madığı (P > 0.05) belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Korku, korku yoğunluğu, korku yaygınlığı, korku davranışları.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine fear in tensity and prevalency of 9-12 year age neglected girls and boys living in orphanages in Ankara province and also to find out if there was a significant difference between these children and same aged group of children living with their parents in their families. Study was conducted on children staying at Atatürk, Sincan and Saray orphanages of Ankara province and also on group of children from a district of low socio-economical level attending Mimar Sinan and Tarhuncu Ahmet Paşa ele mentary school.The sample of the study was total 364 children of 9-12 ape group, which half (182) was from orphaneges and another half (182) was from elemantary schools.“Fear Survey Schedule for Children”was applied to sample child ren.“Analysis of Variance Methods”and“Duncan Tests”were used for the statistical evulation of the research data. Research findings are as follows: The difference between elemantary school and orp- hangage groups from a view of fear intensity and prevalency was found to be statistically significant (P 0.05). Besides institution x sex interaction was significant (P < 0.05); while none of the institution x age, age x sex, institution x age x sex interactions were found to be sta tistically significant from the view points of fear intensity and prevalency (P > 0.05). KEY WORDS: Fear, Fear intensity, Fear prevalence, fear attitudes (reactions).