Kazıklı temeller hakkında bir inceleme
A study of pile foundations
  1. Tez No: 166159
  2. Yazar: ELMON TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET KAZIKLI TEMELLER HAKKINDA BİR İNCELEME Kazıklar, düşey basınç, düşey çekme ve yatay yükleri karşılamak amacı île inşa edilmektedir. Son 50 yd içersinde kazıklar ve kazık grupları üzerinde güvenli tasarım yöntemleri geliştirmek için çok yoğun ve kapsamlı analitik ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Köprü tahliyeleri, rıhtımlar, istinat duvarları ve benzeri yapıların temellerinde, kazıklar genellikle gruplar halinde teşkil edilmekte, bu da grup reaksiyonun doğmasına neden olmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan grup reaksyonunun kazıklar arasındaki dağılımını belirlenmesi problemi de ortaya çıkmaktadır. Özellikle, eğer kazık grubu düşey ve eğik kazıklardan meydana gelmişse ve bu grup yatay ve düşey yük etkisinde ise, veya bu yükler eksantrik olarak etkiliyorsa; bu kazığın ne kadar yük taşıyacağı sorusunu ortaya çıkarır. Geliştirilen bilgisayar programında, üst yapıdan etkiyen dış yüklerin sonsuz rijit bir tabiiye tarafından kazıklara aktarıldığı ve kazıkların sağlam zemine ulaştıkları bir kiriş olarak idealize edilmiştir. Programın ilk kısmında her kazık yatay yönde eşit saydı lineer elastik yay reaksyonları ile desteklenmiş bir kiriş olarak idealize edilmiştir. Böylelikle gruptaki her bir kazığa etkiyen kesme ve eksensel kuvvetlerle momentler bulunmuştur. Buradan elde edilen veriler yardımıyla program içersinde yükler altında ortaya çıkan deplasman ve dönmeler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF PILE GROUPS Piles and piled foundations are being used for centuries by the human being, in cases which structural loads can't be carried by the soil. Piles are constructed to carry vertical compression and tension loads as well as lateral loads. Especially, in the last 50 years, intensive and compressive analytical and experimental studies are carried out in order to improve reliable important design methods. Piles in the foundations are used in structures like bridges, piers, quays, retaining walls and the like are usually installed in groups resulting in a group reaction. This brings about the problem of determining the distribution of this reaction among invididual piles in the group. Especially, if a group of piles consists of both horizontal and vertical loads or if the loads on the group are eccentric with respect to the pile group, the question of what load is carried by each pile in the group natuarally arises. This study attemps to develop a computer program providing the three dimensional analysis of such systems. Here it is assumed that external loads from the superstructure are transfered to the piles through an infinitely rigid pile cap, and piles reach the bearing strata. Each pile is idealized as a beam having a uniformly distributed linearly elastic spring reaction in the lateral direction. Thus; shears, axial forces and moments acting on the piles within the group are determined. The displacements and rotations of each single pile are also calculated. The results of the analysis are checked against the solutions of some particular examples given in the literature. rx