Betonarme yüksek yapılarda kullanılabilecek taşıyıcı sistemler ve perde-çerçeveli bir yapının statik ve dinamik hesabı
Structural systems for tall reinforced concrete buildings and static and dynamic analysis of a shearwall-frame system
- Tez No: 166160
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
BETONARME YÜKSEK YAPILARDA KULLANILABİLECEK TAŞIYICI SİSTEMLER VE PERDE ÇERÇEVELİ BİR YAPININ STATİK VE DİNAMİK HESABI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak Doç. Dr. Tülay AKSU ÖZKUL danışmanlığında yapılan bu çalışmada, yapı yüksekliği ve yapının bulunduğu bölgenin depremselliği arttıkça daha da büyük önem kazanan yatay yük taşıyıcı sistemler üzerinde ayrıntılı bir biçimde durulmuş ve daha sonrada perde çerçeveli bir yapının projelendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Konu onbir başlık altında incelenmiştir. Aşağıda sırası ile bu onbir bölümde anlatılanlar özetle sunulmuştur. Birinci bölümde betonarme yüksek yapılara genel bir giriş yapılmış, bugüne kadar bu konudaki çalışmaların yüksek yapıların gelişmesine olan katkılarından bahsedilmiştir. Yine aynı bölümün sonunda ABD ' nin Dallas kentinde bulunan betonarme yüksek bir yapı, konu için güzel bir örnek teşkil etmesi balonundan sunulmuştur. ikinci ve üçüncü bölümlerde sırası ile yatay yük taşıyıcı sitemleri oluşturan elemanlar ve daha sonra bu elemanların ister yalnız isterse değişik kombinasyonlarından oluşturulabilecek olan taşıyıcı sistemler incelenmeye çalışılmıştır. Sonraki iki bölümde ise, taşıyıcı sistem kurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiği, nelerin yapılıp nelerden kaçınılması gerektiği konulan madde madde incelenmiş ve bunların ışığında, seçilen bir taşıyıcı sistemin, boyutlandırmada sağlaması gereken hususlar incelenmeye çalışılmıştır. Altıncı bölümde ise bir yapıya etkiyebilecek yükler sıralanmış ve bunların içerisinden bazıları daha detaylı bir biçimde incelenmiştir. Yedinci bölümde deprem yükleri hesap yöntemleri ele alınmış ve her bir yöntem ayrıntılı bir biçimde irdelenmiştir. Sekizinci bölümde projelendirilecek olan yapı hakkında genel bilgiler verilmiş, yapıya ait mimari ve kat planlan gösterilmiştir. Ardından yapıya etkiyen düşey, ölü ve hareketli yükler için yük analizleri yapılmış ve döşeme tipi olarak seçilen kirişli plak döşemelerin hesabı T.S. 500-2000 ' e uygun olarak elle yapılmıştır. Yine aynı bölüm içerisinde kolon ve kirişler için ön boyutlandırma işlemleri de gerçekleştirilmiştir. Dokuzuncu bölümde, yapı Sap 2000 programı ile modellenmiş, modele ait çeşitli görünüşlere yer verilmiştir. Aynı bölüm içerisinde dinamik analiz için kullanılan 'Mod Birleştirme Yöntemi' ne kısaca değinilmiş ve yapının her bir mod şekline karşılık gelen periyot değerleri tablo halinde sunulmuştur. Yapısal analizde kullanılan yükleme kombinasyonları ve A.B.Y.Y.H.Y. uyarınca yapılması gereken düzensizlik kontrolleri aynı bölümde verilmiştir. XVIOnuncu bölümde ise Sap 2000 programından elde edilen analiz sonuçlarına göre elemanların betonarme hesaplan ve gerekli tahkikleri yapılmıştır. Onbirinci bölümde, genel bir değerlendirme yapılmış ve elde edilen sonuçlar ile ilgili yorumlar yapılmıştır. XVII
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL SYSTEMS FOR TALL CONCRETE BUILDINGS AND STATIC&DYNAMIC ANALYSIS OF A SHEARWALL-FRAME SYSTEM SUMMARY Structural systems and structural analysis and design of tall concrete buildings, as a master thesis under the supervision of Assoc. Prof. Dr. Tülay AKSU ÖZKUL, are mentioned in this thesis. The thesis is examined under eleven sections and a brief description about these sections below. In the first part of thesis, factors of improvement of tall buildings and an example of non symetrical shearwall-frame concrete system tall building in Dallas, are given. In the second and third parts of thesis, lateral systems to prevent damage of earthquake motion and members of these structural systems, are examined. At the end of the third part, all the structural systems are compared with each others for number of stories. In the fourth and fifth parts of thesis, important subjects to set up and providing factors of structural systems are given. In the sixth part of thesis, the loads which may effect a structural system at any time, are given with general topics. After that, some of these are examined in detail. In the seventh part of thesis, all of the calculation techniques of earthquake loads which are the most important loading for tall building, are examined carefully. A static calculation and two dynamic calculation techniques, are explained carefully in this part. In the eighth part of thesis, general information about the building which will be able to make a static and dynamic analyses, is given. After that, analysing and design of floor slab system with hand calculation, according to the rules mentioned in T.S. 500-2000 and predimension for lateral loads resisting elements are made in the same part. Static and dynamic analysis of the building, which presented in the previous part, is made with Sap 2000 programme according to finite element method in the ninth part of thesis. Mode superposition method is selected for dynamic analysis. In the same part, the mathematic model of the building which is made with Sap 2000 programme is shown in some drawings. The loads combination, which are used for static and dynamic analysis and some dynamic parameters like buildings vibration periods, are given at the same part. Also, inspections of the disorders, presented in the Turkish Earthquake Code, are made in the part. In the tenth part of the thesis, by using the results obtained from Sap 2000 analysis, the reinforced concrete sectional calculations about the first floor beams, ground-first floor columns and shearwalls and mat foundation slabs are made. xvinAt the end of the part of thesis, a general evaluation about the thesis subject and the resttfeof static&dynamic analysis, are made and the thesis ended. XEX