Modelleme yoluyla süspansiyon parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of cab suspension parameters through modelling
  1. Tez No: 166162
  2. Yazar: OĞUZ BATUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVENÇ GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
MODELLEME YOLUYLA SÜSPANSİYON PARAMETRELERİNİN OPTİMİZASYONU ÖZET Müşteri beklentileri her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de her geçen gün artmaktadır. Sektördeki rekabet ve müşteri odaklı çalışma presibi otomotiv firmalarını bu beklentileri karşılamak ve beklentiler ötesinde performans sergilemek zorunda bırakmaktadır. Doğaldır ki müşteri taleplerindeki artış ilk olarak binek araçlarda ortaya çıkmakta ve bu araçların standartlarının yükselmesine neden olmaktadır. Bu da üretici firmaların daha kaliteli, daha konforlu ve daha ucuz araç üretilmesi üzerinde yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Ancak günümüzde bu durum sadece binek araçlarla sınırlı kalmamakta ve ticari araçlar için de müşteri beklentileri hızla artmaktadır. Gün geçtikçe ticari araç müşterileri daha ekonomik, daha konforlu ve daha yüksek performanslı ticari araçlar talep etmektedir. Yukarıdaki nedenlerden dolayı bu çalışmada sürücü konforu ele alınmış ve gerçek bir kamyon kabini kabin süspansiyon elemanları ile birlikte ADAMS programı kullanılarak modellenmiş, oluşturulan model gerçek yol testleri ile doğrulanmış ve süspansiyon parametreleri optimize edilerek aracın kabin titreşim konforunda belirgin bir iyileşme sağlanmıştır. Elde edilen yeni kabin süspansiyon parametreleri uygulanabilirlik açısından mümkün olmakla birlikte kabin modelinde sanayi uygulamasına hızla adapte edilebilecek, düşük maliyetli ancak konforu arttırmada yüksek etkiye sahip dizayn değişikliği yapılmıştır. Tasarım doğrulama ve optimizasyon aşamalarında test aracı ile yoldan toplanan gerçek zamanlı kabin ve şasi düşey ivme verileri kullanılmıştır. Süspansiyon parametrelerinde yapılan optimizasyon sonucunda kabin düşey ivmesi RMS değerinde elde edilen yaklaşık %35 lik azalma mühendislik açısından ve sürücü konfor beklentileri açısından yeterli seviyede olduğu kanısına varılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF SUSPENSION PARAMETERS THROUGH MODELLING SUMMARY Standards in customer needs and claims are getting higher in automotive industry as well as any other industries. Competition in the industry and customer driven working procedures are forcing automotive companies not to only satisfy customer needs but to push it further. These phenomena arise in passenger cars first and set higher standards. This results in more comfortable, affordable, high quality vehicles. However commercial vehicles are affected by these phenomena as well. Nowadays commercial vehicle customers are expecting competitive quality, comfort and performance with reasonable prices. Because of the reasons explained above, in this study driver comfort is chosen as an issue and a real truck cab with its suspension elements are modelled using ADAMS. The model is verified with the road data acquired from the truck cab itself and reasonably improved cab comfort is achieved by optimising suspension parameters. It is possible to implement the new cab suspension parameters on the current cab. Besides, a very low cost, easy to adapt design change is done on the cab suspension, which results in high increase of cab comfort. Real time road test data acquired from the truck cab and chassis are used both in verification and optimisation process. Due to optimised cab suspension parameters 35% lower cab vertical acceleration RMS figure is achieved. This improvement satisfies the customer needs in terms of comfort.